Itthon Lengyel Tibor 2022. január. 10. 18:08

Márki-Zay Péter benzineskannával indul tüzet oltani: vajon direkt csinálja?

Lengyel Tibor
Szerzőnk Lengyel Tibor

Még el sem ültek a hullámok Márki-Zay Péter idősek Covid-halálozásáról tett, szerinte is jogosan kritizálható kijelentései körül, amikor az ellenzék miniszterelnök-jelöltje újabb megdöbbentő állításokat tett. Ezúttal egy Orbánt érintő pletyka felemlegetése és a fideszes zsidók miatt magyarázkodhat. Ha ez tudatos kampányelem az ellenzéki miniszterelnök-jelölt részéről, kit akar elérni vele, és vajon több-e a kára, mint a haszna?

Választás 2022
Friss cikkek a témában

Márki-Zay Péter ellenzéki miniszterelnök-jelölt nap mint nap kénytelen ideje egy részét arra áldozni, hogy a saját korábbi nyilatkozatait magyarázza vagy pontosítja. Az utóbbi időben egyre-másra hangzanak el tőle kifogásolható megjegyzések, pletykákra alapozott, tényekkel alá nem támasztott sugalmazások, ezek után látszólag meglepetésként éri, hogy félre is értik ezeket. Előfordul, hogy a magyarázkodásával nem javít, hanem ellenkezőleg, csak ront a helyzetén. De miért teszi ezt? Meggondolatlan és improvizatív, vagy ellenkezőleg, tudatos, megkomponált politikai kampányelemeket vet be?

Két nap alatt két olyan kijelentést is tett Márki-Zay Péter, ami miatt – nem sokkal a politikai botrányt kavart, Covid-halálozással kapcsolatos megjegyzése után – ismét fel kell(ene) csapnia a kríziskommunikációs tankönyveket. Friss kijelentéseinek egyike ráadásul éppen akkor hangzott el példaként, amikor kénytelen magyarázkodni egy korábbi megjegyzése miatt, mert azt szerinte elferdítve, kiforgatva igyekeznek politikai ellenfelei felhasználni ellene.

Juhász István András

Szombaton Márki-Zay Péter Monoron a közös ellenzéki jelölt mellett kampányolt, ahol az egészségügy helyzetét is érintő kampánybeszéde után az "Orbán Viktornak járó grazi magánkórházat" kezdte emlegetni a Hír Tv riporterének (a cikkbe ágyazott videón 33:27-től). Az alig két órával később, a Facebookon publikált MZPercek című videójában (az alábbi videón 5:07-től), amikor azt bizonygatja, azt szeretné, ha az embereknek akár az állam fizetné ki egyes magánegészségügyi ellátásaik költségét, megismételte a példát, mondván: arra gondol, mint amit „a fideszesek a magánkórházban, meg a grazi magánklinikán megkapnak”.

Ezzel Márki-Zay egy Orbán Viktorral kapcsolatban eddig leginkább kocsmák asztaltársaságában és pletykáknak minden alap nélkül felülő, kevésbé tényérzékeny kommentelők között népszerű, évtizedes híresztelésre utalt, amelynek leírására a sajtó magát komolyan vevő része – bizonyíték híján – soha nem ragadtatta magát, és az ellenzék sem hozta elő, még felfokozott kampányidőszakban sem. Olyannyira nem, hogy a visszafogottsággal nehezen vádolható, éppen karaktergyilkosságnak kitett egykori Jobbik-elnök, Vona Gábor volt az, aki 2016-ban erről azt mondta: “Orbánt is érték ilyen méltatlan támadások, de ezeket akkor is elutasítottam. Ilyen eszközökkel nem szabad küzdeni.”

Alig egy nappal később, vasárnap már ezt a grazi magánklinikás félmondatát volt kénytelen magyarázni Márki-Zay a szokásos, heti eseményeket összegző videójában, amelyben már állandó és első helyet foglal el az a fejezet, amikor az ellenzéki miniszterelnök-jelölt az “e heti Fidesz-rágalmakra” reagál. Meg is jegyezte a videóban, hogy “Minden héten kijön a Fidesz valami aljas hazugsággal (…) és még az ellenzékiek is aggódva kérdezik, hogy te jóisten”. A videóban 20:38-tól jön az a rész, amikor Márki-Zay már finomítva a tényekkel alá nem támasztott pletykára utalását, úgy fogalmaz:

Nem tudom, hogy volt-e Grazban vagy Marbellán az Orbán-család magánklinikán, de ők megengedhetik maguknak, ez egy lényeges különbség, önök nem engedhetik meg, önöknek az államnak kell kifizetnie, nincs mese”

– mondja Márki-Zay, hozzátéve: “ha nem tudnak időben akár egy képalkotó vizsgálatot biztosítani, akár egy műtétre sort keríteni, akkor igenis fizesse ki az állam, amit a fideszesek a saját zsebükből maguknak ki bírnak fizetni, fizesse ki önöknek, nem fideszeseknek is”. Ezen a ponton azonban máris ismét korrigálni kényszerült:

nem fideszes oligarcháknak is, bocsánat, itt nem a szavazópolgár számít, az számít, hogy tolvajok versus tisztességes átlagemberek”.

A vasárnapi videóban Márki-Zay ebben a blokkban kitért arra is, hogy – szerinte egy “nyilvánvalóan fideszes hazudozó” – megpróbálta őt antiszemitának beállítani egy izraeli újságban. Ezzel arra utalt, hogy a Times of Israel blogszekciójában megjelent egy őt antiszemitának nevező, később eltávolított írás. Az ellenzéki jelölt szerint ennek azonban nincs alapja, hiszen

négy év alatt én már bizonyítékát adtam, hogy nemcsak a roma közösséget, nemcsak a cigányságot, hanem a zsidóságot is ugyanúgy támogatom, mint bármelyik másik kisebbséget a Fidesz gyűlöletpolitikájával szemben”.

Ezen a ponton aztán az ellenzéki miniszterelnök-jelölt új gondolatmenetbe kezdett, és azt mondta: “A fideszes politikusokban is nyilvánvaló, hogy a tolvajlást, a becstelenséget a hazaárulást szoktam kifogásolni, és nem azt, hogy melegek például, vagy éppenséggel zsidók, mert a Fideszben egyébként van néhány zsidó is, bár elég kevés, de

nagyon nagyra értékelem azokat, akik Bayer Zsolt pártjában felvállalják, hogy zsidó származásúak, nem sok van ilyen, én egyet tudok konkrétan."

Túry Gergely

A fenti példákból is jól látszik, hogy a kríziskommunikáció alapszabályait figyelmen kívül hagyva még akár valós igazát is gyakran úgy bizonyítja, magyarázza Márki-Zay Péter, hogy közben újabb krízishelyzetet teremt egy rossz megfogalmazással, egy, a szövegkörnyezetéből kiragadható félmondattal, vagy éppen egy szerinte is jogosan kritizálható, szerencsétlen megfogalmazással, mint amilyen saját bevallása szerint a Covid-halálozással kapcsolatos korábbi nyilatkozata is volt.

Bizonyos jelek – a szövegek spontaneitása, az egyszemélyes videók monologizáló, külső kontroll nélküli helyzete – arra utalnak, hogy Márki-Zay talán rutintalanságból, meggondolatlanságból teszi az utóbb számára, és a teljes ellenzéki összefogás számára is kellemetlen helyezeteket okozó megjegyzéseit.

Pedig polgármesterként gyakran nyilatkozó politikus, közéleti szereplő – ezért is vannak, akik szerint Márki-Zay egyáltalán nem véletlenül, hanem tudatosan mondja, amit mond.

Tény, hogy nem először hoz fel nyilvánosan lejárató jellegű, személyeskedő pletykákat, mint Orbán Gáspár vélt melegsége vagy most a grazi magánklinikás utalás. Ezekből szedtünk össze a hvg.hu-n nemrég néhányat, arra keresve a választ: elszabadult hajóágyú, vagy csak meggondolatlan Márki-Zay, esetleg csak kiforgatják a szavait, és mentség lehet-e számára, hogy Orbán Viktor amúgy is szünetelteti a politikai korrektséget?

Parasztság vagy félreértés? - Márki-Zay Péter mondatai nyomában

"Elszabadult hajóágyú", "futó nélküli bolond", píszi-mentes szókimondó, vagy csak meggondolatlan Márki-Zay Péter, esetleg csak kiforgatják a szavait, és botrányt kreálnak belőle? Az ellenzék közös miniszterelnök-jelöltje legutóbb a nyugdíjasokra tett érzéketlennek minősíthető kijelentést. Mentség-e az, hogy Orbán Viktor amúgy is szünetelteti a politikai korrektséget?

Kerestük ez ügyben – most, a magánklinikázós és a fideszes zsidókról szóló friss kijelentései apropóján is – Márki-Zay Pétert, akinek stábja kérésének megfelelően írásban küldtük el kérdésinket, de cikkünk megjelenéséig nem kaptunk választ. Pedig kíváncsiak voltunk arra, megengedhető kampányeszköznek tartja-e az ilyesmit a politikában, tudatosan alkalmazza, vagy ezek rendre csak az impovizatív megszólalásaiba csúsznak bele, és nem figyel rájuk eléggé – pedig ahogy utal is mindig rá, jól tudja, hogy a Fidesz vadássza, hogy milyen félmondatot, szerencsétlen megfogalmazást használjon fel ellene akár joggal, akár hazug módon.

Kérdés az is, egyetért-e vajon Márki-Zay azzal a megállapítással, hogy a fentiekhez hasonló nyilatkozatai legfeljebb mondjuk a DK-s kemény mag "ébren tartására" alkalmasak, miközben elriaszthatja a bizonytalanokat, holott közös miniszterelnök-jelöltként legfőképpen új szavazók bevonására, például a nagyszámú bizonytalan szavazó megszólítására vállalkozott. Sőt, az előválasztáson Karácsony Gergellyel szemben magát éppen arra hivatkozva tartotta alkalmasabb integráló személyiségnek, hogy jobban meg tudja szólítani a kiábrándult kormánypárti szavazókat – kérdés, hogy ezekkel a megnyilatkozásokkal ez sikerül-e neki.

Nem tudjuk továbbá, hogy Márki-Zay hová áll a "hitvitában": egyesek azért bírálják az ellenzéket, hogy a Fidesz morálisan megkérdőjelezhető kampányüzeneteire éppen morális megfontolásból erőtlenül, "kisujját eltartva" reagál, és így nem lehet velük felvenni a versenyt, mások viszont azt vallják, hogy akkor sem szabad lesüllyedni a Fidesz szintjére, meg kell mutatnia az ellenzéknek, hogy jobb ennél. Netán a Márki-Zay-féle vonal egyfajta középút lenne?

Már csak azért is érdekes lenne tudni, hogy mi ehhez a jelenséghez Márki-Zay vagy az ellenzék viszonya, mert könnyen lehet, hogy idővel kontraproduktívvá válik a helyzet politikailag. Mint arról már írtunk, a Fidesznek egyenesen jól jönnek ezek a megszólalások, sőt fideszes képviselők tapasztalatai szerint a kormánypártiak táborát ugyanúgy egyberántják Márki-Zay Péter sértegetései, mint annak idején az MSZP közösségét a fideszes panelprolizás (amely valójában lumpenproliként hangzott el a 2002-es választási kampányban).

"Lassan nehéz lesz bizonyítani, hogy Márki-Zayt nem mi fizetjük"

Fideszes képviselők tapasztalatai szerint a kormánypártiak táborát ugyanúgy egyberántják Márki-Zay Péter sértegetései, mint annak idején az MSZP közösségét a fideszes panelprolizás. Az ellenzéki egység súlyos krízisben volt az elmúlt hetekben, de most úgy tűnik, béke van.

Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. december. 03. 20:00

„Kib*szott okos vagyok!” – így döntötték be Jeffrey Skilling könyvelési trükkjei a világ egyik legnagyobb cégbirodalmát

Az 1985-ben alakult Enron tizenöt év alatt Amerika ötödik legnagyobb vállalatává nőtt százmilliárd dollár feletti forgalommal, a „nyereségességének pedig nincsenek határai, csak ha te állítod fel azokat” – vélték a vezetők. A hihetetlen eredmények kulcsfigurája Jeffrey Skilling – a vállalat egykori tanácsadójából lett vezérigazgató –, aki kreatív pénzügyi ötleteivel a világ egyik legnagyobb vállalati sikerét, majd végül csődjét hozta össze. Nagy csalások című sorozatunk legújabb cikke.