Itthon Lengyel Tibor 2022. január. 04. 06:30

Parasztság vagy félreértés? – Márki-Zay Péter mondatai nyomában

Lengyel Tibor
Szerzőnk Lengyel Tibor

“Elszabadult hajóágyú”, “futó nélküli bolond”, píszi-mentes szókimondó, vagy csak meggondolatlan Márki-Zay Péter, esetleg csak kiforgatják a szavait, és botrányt kreálnak belőle? Az ellenzék közös miniszterelnök-jelöltje legutóbb a nyugdíjasokra tett érzéketlennek minősíthető kijelentést. Mentség-e az, hogy Orbán Viktor amúgy is szünetelteti a politikai korrektséget?

Halálkampánynak, nyugdíjasgyalázásnak nevezi a kormánypárti sajtó és a Fidesz is Márki-Zay Péter újévi üzenetének egyik félmondatát, amely a szövegkörnyezetével együtt pontosan így hangzott:

Ha 2018-ban már több körzetet nyerhetett volna az ellenzék, ha összefog, ha 2018-ban már a listán legyőzte volna a Fideszt, ha összefog, akkor most miért kételkednek? Mitől lett volna több szavazója a Fidesznek most, mint volt 2018-ban? A Covid miatt is megtizedelt időskorú magyar lakosság nagyobb része szavazott a Fideszre, de a fiatalok, akik minden eddiginél nagyobb számban jelentkeztek és csatlakoztak az előválasztás során már az ellenzékhez, ők messze nagy többségben kormánykritikusak."

Bár a fenti idézetből már azért nehezebben olvasható ki az a kormányoldalon ismételt narratíva, hogy Márki-Zay örülne az idősek halálának, és ha többen halnak meg közülük, és így győzhet tavasszal az ellenzék, azt a miniszterelnök-jelölt is érezte, hogy szavai nincsenek rendben, ezért jobb, ha megpróbálja megmagyarázni őket.

Márki-Zay Péternek legutóbb a nyugdíjasokat érintő megjegyzése váltott ki heves reakciókat
Fazekas István

Ezért alig egy nappal későbbi, újabb videójában – melyben sorra vette a Fidesz “lejárató hazugságait”, például azt, hogy ő migránsokat telepítene be, eltörölné a rezsicsökkentést, vagy elvenné a 13. havi nyugdíjat – azt mondta:

“Egyik hazugságból megyünk a másikba: természetesen tegnapi köszöntőmben nem örvendeztem afelett, hogy a fideszes nyugdíjasokat pusztítaná valamilyen kór. Egyszerű tényként állapítottam meg azt, hogy az idős korosztályban nagyobb a Fidesz-szavazók aránya, a fiataloknál meg kisebb. És hogy egyébként a Covid miatt még több időskorú honfitársunk halt meg az idei évben is akár vagy a tavalyi évben, mint amennyi a természetes fogyás lett volna más években.”

Kell az egység – vele vagy senkivel?

Akárhogy is értette Márki-Zay, szavain nemcsak a Fidesz háborgott, kapott bírálatot az ellenzéki térfélről is. Erre a magyarázó videójában maga is utalt, mégpedig így: “Néha hátulról is lőnek, szó sincs arról, hogy a Fidesz hazugságait csak a Fidesz emlegetné és támadna vele.” Nem mondta, de talán a Fidesz reakcióját is megelőző Kovács Gergely nyilatkozatára gondolt, amelyben a Magyar Kétfarkú Kutya Párt (MKKP) társelnöke kifejtette: "már fél napja 2022 van, kellett is gyorsan egy parasztság".

Gyurcsány Ferenc DK-elnök szerint az egység most a legfontosabb
Reviczky Zsolt

Ami pedig a hatpárti ellenzéki összefogás két legerősebb pártjának vezetőit illeti, Márki-Zay kijelentése ellenére a DK-elnök Gyurcsány Ferenc és a Jobbik-elnök Jakab Péter is a közös jelölt támogatására és ellenzéki egységre buzdított. Jakab arról posztolt a Facebookon, hogy “az egységes és fegyelmezett ellenzék a győzelem kulcsa. Mindenkinek tartania kell a sort! Mindenkinek!”. Lényegében ugyanezt, de jóval hosszabban és szabadversként öntötte formába Gyurcsány, amikor azt írta:

Vagy a hat ellenzéki párt győz, vagy a Fidesz. Vagy Márki-Zay Péterrel győzünk, vagy senkivel. Lassan meg kellene érteni. Tudom, hogy innen vagy onnan nézve, mindenkinek lehet megjegyzése. De ezek egy pont után nem fontosak.”

Nem először éri kifogás a mondatait

Mindössze pár nappal Márki-Zay újévi beszéde, majd az azutáni egységre szólítása előtt Jakab Péter Jobbik-elnök ugyanakkor még élesen bírálta az InfoRádiónak adott interjúban a közös ellenzéki miniszterelnök-jelöltet. Azt mondta, “Péter civilként kívülről érkezett ebbe a rendszerbe, neki a kompromisszumkészséget még tanulnia kell”. “Az egységre kell vigyázni meg a hitre. Az egységet mi megteremtettük, és a választók hisznek a győzelemben. Nem szabad őket elbizonytalanítani szerencsétlen kijelentésekkel” – figyelmeztetett Jakab, akinek viszont nem lesz könnyű a bölcs kommunikátor szerepét alakítania, miután sokan az orbánviktóriás ízléstelen parlamenti beszólását bocsátják meg neki nehezen.

Jakab Péter Jobbik-elnök szerint Márki-Zaynak vannak szerencsétlen kijelentései
Facebook/Jakab Péter

Szalonképtelen kijelentése, vitatott kampányakciója mindenesetre Márki-Zaynak volt már több eddig is, és ezek egy részéért nem csak a kormányoldalról, hanem az ellenzékiektől is kapott kemény bírálatot.

  • A kormánynak a 2016-os kvótareferendumra készített, “Tudta?” című óriásplakátjainak mintájára “migránsszámlálót” állított fel Röszkénél tavaly novemberben. Az ötlet nem volt új, frissen megválasztott hódmezővásárhelyi polgármesterként is kitett hasonlót a városházán még 2018-ban, de ezt végül le kellett szedni. A novemberi akciót annak pontatlansága miatt kifogásolta az MKKP, de ötlettelensége miatt a Momentum új elnöke, Donáth Anna is bírálta, mások pedig amiatt nehezteltek Márki-Zay akciójára, hogy az a Fidesznek az ellenzék által korábban joggal elítélt eszközét hasznosította újra.
  • Erős hónap volt a november, mert amikor Márki-Zay Péter Brüsszelben járt, nem csak, hogy meglátogatta az ereszt, amelyen a politikai karrierjének ezzel véget vető Szájer József menekült a szexpartiról, hanem Orbán Viktor fiának a vélt melegségére is tett – már nem először – utalásokat egy fórumon. Utóbbit a hallgatóság nem díjazta, valaki be is kiabálta, hogy “azért az nem volt oké”. Azután, hogy 2020-ban Márki-Zay megállapította, hogy szerinte “a Fidesznél több meleg egyik pártban sincs”, tavaly decemberben ráerősített Juhász Péter műsorában azzal, hogy "az egyik leghomofóbabb kereszténydemokrata" politikus is meleg a kormányban. Állítása szerint ezekkel csak a Fidesz LMBTQ-ellenes kampányának kétarcúságát akarta jelezni, mégis heves kritikákat kapott érte.
  • A melegezéshez hasonlóan gyakran előjön nála a gyereknevelés kérdése is. Márki-Zay legutóbb egy Partizán-interjúban tért vissza a nevelési szokásaira, amelyeket már taglalt korábban is, akkor is nagy port vert fel a nyilatkozata. Tavasszal Gulyás Mártonnak azt ismerte el – igaz, hozzátette, nem büszke erre –, hogy csapta már arcon dühből a gyerekeit. De ennek lefordítása arra, hogy végső esetben elfogadható nevelési eszköz a testi fenyítés, Márki-Zay szerint félremagyarázás, amit 2019-ben a baloldali, tavaly a kormánypárti média tett a nyilatkozatával.
  • Karakteres véleményt fogalmazott meg Márki-Zay akkor is, amikor arra reagáltatták, hogy Kövér László házelnök őt "futó nélküli bolondnak" minősítette. Márki-Zay szerint viszont "effektíve elmebetegek kormányoznak", és amikor Kövér László elmebetegekről beszél, akkor ő csak a Fideszre tud gondolni. "Úgy gondolom, effektív elmebeteg az, aki két héttel előre meg akarja mondani, hogy pontosan melyik napon fog tetőzni a az első hullám. Vagy, aki egy 2000 fős faluba egy 4000 fős stadiont épít, amit előtte a Kárpátok másik géniusza, Ceaușescu csinált csak" – fogalmazott.
  • Az ellenzéki együttműködésben a legnagyobb feszültséget Márki-Zaynak egy erős kijelentése kelthette. Az ellenzéki oldalon „rengeteg áruló van, ezek vagy aktívak, vagy kevésbé aktívak. (…) Amikor valaki feltűnően az ellenzék ellen és a Fidesz érdekében politizál az ellenzéken belül, akkor mindig ott a gyanú, hogy a Fidesz mozgatja” – mondta Márki-Zay a Szabad Európának decemberben adott interjújában. Sőt, ugyanitt azt is elárulta: nem tartja kizártnak, hogy miniszterelnök-jelöltet cseréljenek az ellenzéki pártok, “vannak eszközök ahhoz, ha valaki a Fidesz érdekében meg akarja buktatni az ellenzéket belülről”.
Márki-Zay olyat is mondott, hogy árulók vannak az ellenzéki összefogásban
Fazekas István

A fentiek alapján aligha meglepő, hogy a kívülre, a közvélemény felé egységet mutató ellenzéki együttműködésen belül Márki-Zay bizonyos lépései, megállapításai feszültséget okoznak. Jakab Péter Jobbik-elnök szerint viszont nem akarják őt megpuccsolni. Ahogy mondta, “jó kérdés, hogy miért beszél róla, mert nincs ilyen törekvés (…) soha senkitől még csak utalás szintjén sem hallottam”. De arra azért figyelmeztette őt: “fontos az, hogy ebben az együttműködésben mindenki győztesnek érezze magát, és Márki-Zay Péternek is akkor lesz meg a sikere, ha ezt az ellenzéki egységet egyben tudja tartani.” Ennél jóval keményebben fogalmazott Kovács Gergely MKKP-elnök a VálaszOnline-nak adott újévi interjújában. Azt mondta,

“Jobban migránsozni, mint a Fidesz? Halott vonal. Ezzel biztosan nem lehet szavazatot szerezni. Ezt több ellenzéki párt is látja, de mostanra tényleg elszabadult hajóágyúnak látszik Márki-Zay.”

Tudatosság vagy zsigeri píszi-tagadás?

Sokan úgy gondolják, Márki-Zay Péter gyakran egyszerűen csak meggondolatlanul, a politikai korrektséget mellőzve, hirtelen ötlettől vezérelve mond dolgokat, és ebből lesz aztán a baj. Ez részben igaz is lehet, részben viszont éppen az ellenkezője látszik. Erre utal legalábbis az őt az egész előválasztási kampányon végigkísérő, a győzelmi beszédben külön ki is emelt kommunikációs és médiaszakember, Márki-Zay régi barátja, Gurzó Ákos nyilatkozata, aki a Népszavának nyilatkozva bepillantást engedett abba, mi van egy-egy vitatott kijelentés mögött. A melegezést példának hozva azt mondta:

Erős és talán kockázatos politikai terméket állítottunk össze, amikor Márki-Zay Péter elkezdett arról beszélni, hogy a kormányban is vannak melegek. Hamar bebizonyosodott viszont, hogy működik.”

Gurzó a Facebook- és YouTube-elérésekre hivatkozva arról is beszélt, hogy “mindent mértünk, minden fontos döntést a számok alapján hoztunk meg”. De azért a spontaneitásnak is nagy teret enged Márki-Zaynak a kampánystáb, mivel Gurzó a miniszterelnök-jelölt felkészítéséről azt is elárulta, hogy neki “nem kellett kommunikációs paneleket betanítani, mert egyébként sem tanulja meg soha előre a beszédeit”. Hanem a kezében tartott, és mára emblematikussá vált kék füzetbe jegyzeteli magának folyamatosan a fontosabb információkat, gondolatokat és ez alapján beszél, vagy ad interjút.

Márki-Zay Péter a spontán mondatait segítő feljegyzésekkel teli kék mappájával
Reviczky Zsolt

A másik sokat bírált akciójára, a migránsszámlálójára kapott negatív reakciókról pedig maga Márki-Zay mondta el egy videójában, hogy mennyit számítanak: “azokat a döntéseket valakinek meg kell hozni, hogy például migránsszámlálós kampány kell, mert ha a belpesti liberálisok érzékenységét venném figyelembe, akkor ezt a választást már most elbuknánk, úgy, ahogy ‘18-ban is elbukták azok, akik nem tartották fontosnak, hogy felvilágosítsák a falusi, egyszerű, tudatlan embereket is arról, hogy ki hozza be a migránsokat". A sors fintora, hogy ezt a nyilatkozatát pedig az utolsó félmondata miatt bírálta sokat a kormánysajtó és a Fidesz, mondván: az ellenzék miniszterelnök-jelöltje lenézi a vidékieket, sértegeti a falusiakat.

Orbán Viktor szerint a Fidesz már 2010 óta szünetelteti a politikai korrektséget
Túry Gergely

Ami egyébként a Márki-Zaytól elvárt politikailag korrekt, píszi közbeszéd iránti fideszes illetve kormányzati igényt illeti, érdekes kettősség figyelhető meg, hiszen éppen Orbán Viktor pártelnök-miniszterelnök volt az, aki 2018-as évértékelőjén bevallotta, hogy ezt ők 2010-es kormányra kerülésük óta figyelmen kívül hagyják. Ahogy fogalmazott: „a Fidesz és a KDNP Magyarországon nyolc éve szünetelteti a politikai korrektséget”. Megjegyezte: „Egyértelmű szavak és mondatok. Budapesten azt akarjuk mondani, amit gondolunk, és azt akarjuk cselekedni, amit kimondunk.” Így került a miniszterelnök-pártelnök szerint „süllyesztőbe az euro-blabla, a liberális szépelgés, a korrekt semmitmondás”.

Hirdetés