Szubjektív lapajánló.
A pillangóhatás elve szerint ha egy lepke megrebbenti a szárnyát Pekingben, az általa keltett légmozgás tornádóvá áll össze New Yorkban, a huzat pedig kisodorja a karmelita kolostorból Orbán Viktort. Ami jelenleg az energiapiacon és a világkereskedelemben zajlik, nagyban emlékeztet az egyenként marginális, helyi történésekből összeálló szuperviharra. A magyar kormányfő el is kezdte tömíteni hivatalának nyílászáróit, az egyetlen módon, ahogy azt ismeri:
mások pénzéből, hitelre.
Fókuszban rovatunk végigveszi, hogyan alakult ki a rég látott hiánygazdaság, hány helyen szorít a cipő, és hogyan próbálhatja meg a magyar kormányfő 2022 áprilisáig távol tartani választóit a brutális drágulás következményeitől. Utána a vízözön, mondhatná, és volna is benne igazság. A hatalmi célokból a klímaharc elleni húzásai nálunk is valószínűbbé tehetnek pusztító villámárvizeket. Bár a NER-re talán találóbb párhuzam a Szellem rovatunkban bemutatott Dűne világa: a Homokhát buckáin hadakozó klánokkal.
A miniszterelnöki horizont viszont nem ér tovább öt és fél hónapnál. Ennyi időt kell még kihúzni a Gyurcsány Ferenc elleni kampánnyal, ha már annyi pénzünket ölték bele. Ki gondolta volna, hogy gyenge ötlet tizenkét év kormányzás után eljátszani azt, mintha a baloldali önkényt kellene nekik pont most leváltaniuk? Magyarország rovatunk elemzéséből kiderül, hogy a Fidesz nem tervez lemezcserét, még a homofóbiát is visszatekeri a vegytiszta gyurcsányozás érdekében. Pedig a hódmezővásárhelyi városi pártszervezet akár mesélhetne is arról, milyen következményekkel jár, ha Márki-Zay Pétert nem érvekkel, hanem erőből és dacból akarják ellehetetleníteni. Az előválasztáson is kiderült, hogy
az ellenzéki miniszterelnök-jelölt számíthat a hátországára, hiába a Fidesz konstans lejáratása és obstrukciója.
A rövidlátás megmutatkozik a Liszt Ferenc repülőtérért folytatott harcban is. Ferihegy visszavásárlását el akarják intézni a választásokig, még ha ez olyan felárral jár is, amitől papíron drágább lesz az ütött-kopott két terminál a schwechati repülőtérnél – írja Gazdaság rovatunk. Aztán majd kirakják egy vagyonkezelő alapítványba Nárcisz kutya irányítása alatt.
A jövőnket meghatározó kérdésekről Magyarországtól távol ugyan, de a magyar kormány részvételével zajlik a vita. Glasgow klímacsúcsra várja a világ vezetőit, és az előzetes információk szerint az is siker lesz, ha vissza tudják verni a már kitűzött célok felhígítását. Aki vállat von arra, hogy a Föld 1,5 vagy 3 fokot melegszik-e, gondoljon arra, mekkora különbség van, hogy a lázunk 38,1 fokra szökik fel, vagy 39,6-ra. A témával A fenntartható környezetért című mellékletünk foglalkozik. Hasonló jelentőségű vita bontakozik ki az Európai Unión belül a kompetenciák kérdésében – olvasható a Magyarország rovatban. Orbán drukkol ugyanis Lengyelországnak, hogy az uniós jog elleni keresztes hadjáratával a közösséget bontsa vissza a puszta gazdasági együttműködés szintjére. Világ rovatunk pedig az adóelkerülés és a korrupció elleni küzdelemmel foglalkozik, amit komolyabban vesznek az újságírók, mint az államok, amelyek polgárait megkárosítják. Ha Nárcisz kutya beszélni tudna!
Hann Endre meséli a vele készült Portré-interjúban, hogy amikor kérdezőbiztosként elkezdte a pályáját, az emberek tárt karokkal fogadták, mert azt hitték, eljut így a hangjuk a döntéshozókig. Ezt kellene újrakezdeni, és a bizalmukat többé nem eljátszani.
A szerző a HVG felelős szerkesztője