Itthon hvg.hu 2021. december. 29. 17:00

Betiltott tanyaszínház és az Orbán-család főhercegi titkai: 2021 a hvg.hu videósainak szemével

Helyiek harca egy dél-koreai óriásvállalattal szemben, vajdasági színházi társulat betiltott turnéja, és az Orbán-család hatvanpusztai titkai – ezek voltak a hvg.hu legjobb videói 2021-ben. Legalábbis szerintünk.

Bár kivételesen mindannyian reménykedtünk benne, hogy 2021 kissé eseménytelenebb lesz, mint az előző, ez nemcsak a koronavírus miatt nem alakult így. Különösen igaz ez a hvg.hu videórovatára, mely idén is – mint minden évben – bejárta az országot, és a határon túli területeket is, hogy olyan történeteket hozzon el az olvasóknak, melyet nemcsak olvasni, hanem látni is kell.

Mi most összegyűjtöttük azokat, melyek számukra a legemlékezetesebbek.

A kisember harca a nagyvállalat ellen

2021 év eleje mozgalmasan indult. Még előző évben kezdtük el követni a sóskútiak küzdelmét egy dél-koreai vállalattal és a hazai bürokráciával szemben. A Dongwha Electrolyte nagyvállalat egy elektrolitgyárat és egy az akkumulátorgyártás során létrejövő oldószereket, vegyi anyagokat újrahasznosító üzemet tervez létesíteni a település határában. Az újrahasznosító üzem azonban olyan veszélyes hulladékokat dolgozna fel, amelyek miatt változik majd a 3000 lelkes település biztonsági besorolása. Nem ez az egyetlen hasonló eset az országban és a bejelentések alapján nem is az utolsó, így egy olyan jelenséget sikerült a Mérgeink sorozaton keresztül újra bemutatni, amivel sokakat érinthet. Csányi Nikolett és Ká Zoltán anyagát idén Hégető Honorka díjjal is elismerték.

Felkészülni az elkerülhetetlenre

A következő, szintén Hégető Honorka díjas videónk azt mutatja be, hogyan próbálnak a magyar gazdák, sokszor a döntéshozók előtt járva felkészülni a klímaváltozás már ma is érezhető hatásaira. Agrárszakemberek szerint az intenzív, modern mezőgazdaság a vesztébe rohan a túlzott vegyszer- és műtrágyahasználattal. A megoldást sokan és sokféleképpen képzelik el. Az egyik lehetséges út a szántás nélküli talajművelés. A Talajmegújító Gazdák Egyesülete szerint a 2012-es nagy aszály óta a gazdákban nagyobb a hajlandóság arra, hogy elhagyják az ekét, forgatás nélkül dolgozzák meg a talajt és új módszereket próbáljanak ki. A készítők ismét Csányi Nikolett és Ká Zoltán.

Egy betiltott előadás

A nyár egy forró témája volt a vajdasági Tanyaszínház betiltott turnéja. Kevés jobb dolog van a határon túli magyarság kulturális identitásának erősítésére a Vajdaságban, mint az 1978 óta működő Tanyaszínház. Mint már korábban bemutattuk, e társulat a színházi idény lezárta után, nyáron minden évben egy-egy darabbal szekérre, traktorra pattan, hogy azt elvigye a legeldugottabb helyekre is. Ám, négy előadás bemutatása után a színház pénzügyi támogatásának döntő részét biztosító Magyar Nemzeti Tanács (MNT) elnöke, Hajnal Jenő nyílt levélben kérte a társulattól, hogy fejezzék be a turnét, szerinte ugyanis elfogadhatatlan minőségű az idei darab. Balla István és Csányi Nikolett a miértekre a helyszínen kereste a választ.

Hatvanpuszta, és ami mögötte van

Az év egyik legnagyobb projektjét hónapokig készítették kollégáink: a hvg360-on jelent meg az első dokumentumfilmünk az Orbán család Hatvanpusztai birtokáról. A közel fél órás filmben bemutatunk mindent, amit a miniszterelnök családjának beruházásáról tudni érdemes, és azóta sem hagytuk abba a birtok feltérképezését: innen tudjuk, hogy elkészült már a két üvegház alapja, a család akár hetekig el tudja magát hermetikusan zárni a külvilágtól, és a medencék is készülnek már. Orbán év végi nemzetközi sajtótájékoztatóján mindenesetre csak annyit mondott: Hatvanpusztát ő mostanában csak a hvg.hu oldalain látja, hónapok óta nem járt arra. Rajtunk mindenesetre nem fog múlni, továbbra is igyekszünk beszámolni mindenről, ami az építkezésen történik.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.