Itthon Nagy Iván László 2021. szeptember. 24. 17:30

40 milliós Facebook-kampánnyal és országjárással lendültek bele a miniszterelnök-jelöltek

Nagy Iván László
Szerzőnk Nagy Iván László

A botrányokból igyekeztek kimaradni, de az országjárást csúcsra járatták a péntek este vitára készülő miniszterelnök-jelöltek az előválasztás első hetében: a döcögős rajt után több százezer ember ment el választani, az öt jelölt pedig országszerte jelen volt a helyszíneken. Karácsony lekörözött mindenkit a kampányköltésekkel, Fekete-Győr mindenbe beleállt, Jakab viszont az antihős szerepét töltötte be az első forduló első felében.

Ellenzéki előválasztás
Friss cikkek a témában

Papíron a hetedik, a gyakorlatban az ötödik napja tart az ellenzéki előválasztás: bár az online részvételt kezdetben terheléses támadás, később kapacitáshiány hátráltatta, az utcai kitelepülések és az online szavazás beindulásával már több mint 270 ezren vettek részt a szeptember 28-ig tartó első fordulóban.

Juhász István András

Bár vannak választókerületek, ahol a helyi verseny országos figyelemnek örvend (riportsorozatunkban több ilyennel is foglalkoztunk), az előválasztás első hetét a várakozásoknak megfelelően a miniszterelnök-jelöltek dominálták, amit ha más nem, a közösségi médiás aktivitásuk jól mutat. Az elmúlt egy hétben az öt miniszterelnöki aspiráns ugyanis több mint 38 millió forintot költött Facebook-hirdetésekre, és itt még nem esett szó más platformokról, és az offline kampányról sem.

Botrányokkal tűzdelt rajt

Más kérdés, hogy a jelölteknek volt is mire reagálniuk a héten a kampányoláson kívül is. Bár Karácsony Gergely és Dobrev Klára is nagyszabású kampányeseménnyel pörgette fel a szavazókat a rajt előtti pénteken, az előválasztás szombat délelőtt először csak időszakosan, majd egészen hétfőig leállt. A bizakodó ellenzéki vezetőknek délelőtt úgy tűnhetett, a hatalmas lelkesedés nehezíti a szavazást, Karácsony és Fekete-Győr is arról posztolt Facebookon, hogy a nagy érdeklődéstől állt le a rendszer. Aztán nem sokkal később kiderült, hogy külföldről érkező terheléses támadás lehet a háttérben: erre már mindenki ráugrott, jóllehet, ekkor még kézzelfogható bizonyítékot nem láttunk, és a Fidesz is csak annyit reagált, hogy „a saját bénázásukat ne kenjék másra.” Azóta kiderült: a támadás valós volt, és feltehetőleg Kínából érkezhetett, az ellenzék pedig feljelentést tesz az ügyben. A hétfő reggeli újraindításnál már működtek a rendszerek, az aHang szerint pedig a későbbi támadásokat lábon kihordta a rendszer, mindössze az online időpontok hiánya okozott akadályt.

Fazekas István

Hétfő délután már Jakab Péteré volt a főszerep: az országgyűlési évadnyitón a Jobbik jelöltje szokásához híven indulatos, a Facebookon a végtelenségig futtatott beszédben esett neki Orbán Viktornak. Jakab felszólalásából viszont aligha a Fidesz-elit lecsukásának ötlete maradt meg a legjobban, hanem homofób áthallású zárószavai, amely szerint a miniszterelnökből a börtönben „Orbán Viktória” lehet, utalva arra, hogy szerinte a fogvatartottak szexuális erőszak áldozatai lesznek. A megszólalást meglepő módon egyedül a Budapest Pride bírálta hangsúlyosan, a versenytársak közül csak Fekete-Győr András szólalt meg: a vasárnap egyébként a pécsi Pride-on részt vevő Momentum-pártelnök Jakab nevének említése nélkül, de az ő mostani és korábbi megszólalásait idézve értekezett a parlamenti kultúra megújításáról. Jakab azt mondta az esetről: „Sokkal sértőbb volt nekik [a Fidesznek] a ficsúr szó, mint a Viktória. Természetesen ma sem használnék más szót egy olyan emberrel szemben, aki 12 éve abból él, hogy egymás ellen uszítja a magyarokat, hogy közben szabadon lophasson. Aki másokat, akár egy szexuális kisebbséget a gyűlölet céltáblájává tesz, az maga is könnyen a gyűlölet céltáblájává válhat.”

Jakab Péter
Túry Gergely

Fekete-Győr és Jakab nem csak ebben a témában nézett szembe az előválasztás első hetén. A két politikus között az ATV-s miniszterelnök-jelölti vitában még megosztó kérdés volt Tóth Csaba indítása Zuglóban, a hétvégén viszont a Momentum színeiben Tóthot kihívó Hadházy Ákos nyomozására hivatkozva Jakab volt az, aki etikai eljárást indított az MSZP-s politikus ellen eltitkolt vagyon gyanújával. A Hadházyval egész héten kampányoló Fekete-Győr erre nyílt levélben reagált, amelyben azt írta: ”Talán még nem késő a magyar korrupcióellenes harc zászlóvivőjének, Hadházy Ákosnak a támogatása. Még nem késő a tisztességes jelöltet választani. Még nem késő a tisztesség oldalára állni.”

Tóth ügyében az OEVB szerdán hozott döntést: mivel csak a pártok fele, és nem többsége ítélte el az ingatlangyanút, ebben a kérdésben felmentették, szabálytalan kampányolás miatt viszont elmeszelték. A történteket az MSZP úgy nyugtázta: Tóth Csaba feddhetetlen.

Szintén szerdán robbant egyébként az előválasztás eddigi egyik legsúlyosabb botránya: az ATV mutatott be egy felvételt a Jobbik által indított, az MSZP, a DK, az LMP és az MMM által támogatott Farkas Péter Barnabás ózdi jelöltről, amelyen náci karlendítésként félreérthető mozdulatot tesz egy lengyelországi holokauszt-emlékhelyen. Farkas azt mondta, integetés közben kapták lencsevégre és rágalom ebbe bármit is belemagyarázni, mindazonáltal az MSZP és a Momentum is elhatárolódott a jelölttől, felszólítva a többi pártot is erre. Az érintett Jobbik-pártelnök Jakab Péter nem szólalt meg, Karácsony Gergely viszont elhatárolódott Farkas indításától pénteken, Fekete-Győr András pedig hasonlót posztolt a Facebookon.

Személyes kampány vidéken, drága kampány digitálisan

Bár Jakab Péter és Fekete-Győr András viszonylag sokat volt a középpontban, a miniszterelnök-jelöltek alapvetően igyekeztek az előválasztás legfontosabb elemére fókuszálni: az előválasztásra.

Karácsony Gergely Budapest különböző kerületei mellett Miskolcra, Egerbe, Jászberénybe, Salgótarjánba, Gyömrőre és Dunakeszire látogatott el, az előválasztási sátraknál kezet fogva a helyiekkel. A főpolgármesternek szüksége is van rá: az alapvetően budapesti támogatottságú Karácsony vidéken a Jobbik és a jól szervezett DK ellen kéne sikereket elérjen, mindeközben egyensúlyozva a fővárosi teendőit. A héten Karácsony beindította a Budapest Global szakmai agytrösztöt, illetve kénytelen volt a kormánypárt által kizárólag a fideszes vezetésű városoknak kedvező támogatási programot, Budapest tisztaságát és a Fudan-ügyről megjelent új dokumentumokat is számba venni.

Facebook / Karácsony Gergely

Dobrev Klára élő kampánya jóval nagyobb volumenű volt: az újból országjárásra indult DK-jelölt színpaddal, LED-falakkal tarkított komplex rendezvényekkel tolta meg a választást. Dobrev a főváros mellett Mezőkövesden, Miskolcon, Kazincbarcikán, Dunakeszin, Polgáron, Szegeden, Kecskeméten és Százhalombattán járt, a turnén felül pedig mindössze egy politikai kérdésre kellett érdemben reagálnia. A kormányzóképességre ráfekvő kampány kulcseleme, hogy feles többséggel is lebontaná a kétharmados törvényeket, erről beszélt az ATV-n, illetve reagált Kövér László ezzel kapcsolatos kijelentéseire. A fiatalok felé nyitás részeként pedig a ZSHOW time, azaz Osváth Zsolt YouTube-műsorában is részt vett.

Jakab Péter ennél kevésbé hangsúlyosan, de maga is járta az országot, de az előválasztás kezdete óta sokkal inkább fókuszált parlamenti kijelentéseire, illetve a Fidesz-vezetés vegzálására. Kampányfilmjei kevésbé voltak vágatlanok, jól megkomponált, rövid, lényegretörő videókban és feliratozott képeken osztotta az üzeneteit.

Facebook / Márki-Zay Péter / ATV Egyenes Beszéd

Márki-Zay Pétert is a kamerák előtt lehetett látni: a hódmezővásárhelyi jelölt az ATV és a PestiTV műsorai mellett a Partizán Csongrád-Csanád megyei képviselői vitáján is részt vett (itt indul egyéniben), illetve ő is megjelent Osváth Zsolt mellett. Emellett Budapesten és több vidéki nagyvárosban is kampányolt.

Fekete-Győr András volt a legkevésbé aktív az összes jelölt közül: a pécsi Pride-on kívül alig volt látható vidéken, Budapesten arról panaszkodott, hogy a fiatalokat nem látja az előválasztáson. Ezenkívül a korábban említett Jakab-csatározások, Hadházy korrupcióellenes küzdelme, és NER-hírek dominálták a kommunikációját. Megjelent egy diákrendezvényen és a Nyugdíjas Parlament egyik gyűlésén is, valamint egy 50 pontos Fidesz-bűnlajstromot is nyilvánosságra hozott.

Facebook / Fekete-Győr András

Az élő megjelenésekről minden versenyző rendszeresen adott helyzetjelenést a Facebookon is, az előválasztáson saját és az általuk támogatott jelöltek kampányait pedig rendesen megnyomták reklámokkal. Az öt jelölt saját, illetve pártjai és hozzá kapcsolódó mozgalmai révén több mint 38 millió forintot költött Facebook-reklámokra: a költéslistát Karácsony Gergely toronymagasan vezeti, hiszen az elmúlt hét napban többet szánt hirdetésre, mint a másik négy jelölt összesen. Az előválasztás első hetében így alakultak a költések:

  1. Karácsony Gergely: 21,8 millió forint
  2. Dobrev Klára: 13,1 millió forint
  3. Jakab Péter: 2 millió forint
  4. Márki-Zay Péter: 1 millió forint
  5. Fekete-Győr András: 530 ezer forint
Hirdetés