Itthon Lengyel Tibor 2021. június. 28. 12:00

Egy sor botrányos témáról tereli el a szót a nyár, a foci és a homofóbia-vita

Lengyel Tibor
Szerzőnk Lengyel Tibor

A nyári uborkaszezon, a Fidesz által erőltetett melegtéma, a foci-Eb és az olimpia kis időre elterelheti a közvélemény figyelmét azokról a kormány számára kínos közéleti-politikai témákról, amelyek június elején még napirenden voltak.

Fudan helyett Diákváros
Friss cikkek a témában

A Fidesz által melegellenessé formált pedofilellenes törvénycsomag a kormány által jól kiszámított hatását csak felerősítette a nyár és ezzel együtt a politikai uborkaszezon berobbanása, amit tovább fokoz a foci-Eb-re, majd nemsokára az olimpiára forduló figyelem, így

Orbán Viktor kormányfőnek és a Fidesznek egyelőre nem kell foglalkoznia olyan, számukra kínos és népszerűségvesztéssel fenyegető közéleti-politikai témákkal, melyek magyarázatot vagy intézkedést igényelnének.

Csak néhány ezek közül:

  • A kormányzati járványkezelés negatív egészségügyi-gazdasági hatásai.
  • Az oltottak számának stagnálása, az oltási hajlandóság megtorpanása.
  • A Fudan Egyetem tervezett budapesti kampuszát övező botrány és tiltakozás.
  • Az egészségügyi és rendvédelmi dolgozók tömeges távozásának lehetősége.
  • Az élelmiszerektől az építőanyagokon át mindenhol érzékelhető drágulás.
  • A járvány idején elmaradt műtétek és megnyúlt várólisták ledolgozása.
  • A Matolcsy György jegybankelnök és a kormány közti feszültséghez hasonló belső problémák.
  • A magas infláció és költségvetési hiány, valamint az újra növekvő államadósság.
MTI / Balázs Attila

Alig három hete még azt találgattuk, hogy a budapesti tüntetés és a népszavazási szándék hatására a Fudan-ügyben látszólag visszavonulót fújó kormány vajon tényleg meghátrálásra kényszerül-e. Nemrég még forró közéleti téma volt az egészségügy és az ágazat tőkehiánya, a kilátásba került reformintézkedések, a jelentősen megnyúlt műtéti várólisták, a szektort elhagyni készülő és tüntetést szervező több ezer szakdolgozó miatt.

Az oltási hajlandóság megtorpanása – az elmúlt egy hónapban csupán 400 ezerrel nőtt a beoltottak száma, ami azelőtt egy hét alatt összejött – is olyan téma volt még nem is olyan rég, hogy Orbán Viktor 3 millió potenciális fertőzöttel riogatva próbált oltásra buzdítani. Ezzel ugyan érezhetően nem aratott sikert, a teljes nyitás ígérete a következő mérföldkőnek kikiáltott 5,5 milliós átoltottságnál is legfeljebb az eddigi sikerekre erősít rá, újabb oltási lelkesedést nem fog elindítani – mindenesetre addig is lehet reménykedni abban, hogy a járvány újabb hulláma nem éri utol az országot.

Nem ez azonban az egyetlen veszélyes terep. Egy hete nem várt helyről kapott súlyos bírálatot a kormány: Matolcsy György jegybankelnök üzent hadat a kormány gazdaságpolitikájának, megugró inflációt és a pénzügyi világ Magyarország elleni támadását emlegetve – hasonló retorikát azóta nem hallottunk tőle, hogy átvette az MNB vezetését. A pénzromlás ütemének emelkedése ugyan jó ideje érezhető volt az élelmiszerektől az építőanyagokon át a legkülönfélébb termékek drágulásán keresztül, más kérdés, hogy az emberek láthatóan hozzászoktak már, ez kevéssé befolyásolhatja a választói hangulatot.

Még úgy sem, hogy – mint ahogy az elsősorban a pénzpiacon hitelességét őrizni próbáló jegybankelnök felhívta rá a figyelmet – a nemrég elfogadott 2022-es költségvetésben szentesített választás előtti osztogatás miatt továbbra is magas költségvetési hiánnyal és az ismét jelentősen meglóduló államadóssággal kell szembesülni.

Két hete még minden attól volt hangos, hogy a parlament tavaszi ülésszakának utolsó napján futószalagon fogadta el a kormánypárti többség – részben a Jobbik támogatásával – az utóbbi hónapok legnagyobb közéleti és politikai vitáit kiváltó törvényeket a Fudan Egyetem előkészítéséről, a NER-elit számára is töredékáron megvásárolható vári bérlakásokról, a meddőségi program állami kontrolljáról és nem utolsó sorban a szintén tiltakozó tüntetéssel kísért homofóbtörvényről. Utóbbi azonban már a Fidesz figyelemelterelő stratégiájának részeként vet újabb és újabb, egyre nagyobb hullámokat.

Fazekas István

A többiről azonban, bár valóban fontos téma, a nyáron tényleg nem sokat fogunk hallani, és éppen ez az, amit a Fidesz szeretne – mondta a hvg.hu-nak Szentpéteri Nagy Richard. A politológus, alkotmányjogász szerint a foci-Eb különösen jól jött Orbánéknak, hiszen “most mindenki arról beszél, hogyan szerepel a magyar válogatott, meg arról, hogy kivilágítják-e szivárványszínűre a stadionokat, nem pedig arról, hogy 11 év után is romokban az egészségügy és a Fidesznek nem megy a kormányzás.” A két szép döntetlen is már óriási eredmény volt, adott egy “feel good faktort”, ráadásul mindenki örül, hogy a járványhelyzet javulása után végre kimehet az utcára maszk nélkül, találkozhat a barátaival, vagy mehet strandra, mert itt a nyár – tette hozzá. A politológus szerint

Putyin és Erdogan receptjét használva Orbán is maga mellé igyekszik állítani a szurkolókat, vele van a B-közép.

Ha pedig a foci-Eb véget ér, jön az olimpia, ami ugyan a körülmények miatt idén nem szól majd akkorát, de ha a magyar csapat ott is jól szerepel, az megint csak erősíti a jó érzést – vélekedett Szentpéteri Nagy Richard, bár figyelmeztetett: Nagy-Britannia a vártnál jóval gyengébben szerepelve mindössze egy aranyat szerzett 1996-ban az atlantai nyári olimpián, majd 1997-ben John Major kormányfőt és az amúgy is népszerűtlen konzervatívokat elsöpörte a választáson a Munkáspárt. Egy dologra mindenképpen jó szerinte a nyári témák sokasága:

Orbánék őszig időt nyernek, mert a hamarosan induló és a Fidesz által bedobott kérdésekről szóló nemzeti konzultáció is Orbánék kedvére tematizálja a közbeszédet,

ráadásul a nyár végén induló ellenzéki előválasztás sem Orbánról és a kormányzásról fog igazán szólni, hanem arról, hogyan “gyepálják” egymást az ellenzéki pártok.

Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2025. január. 07. 09:30

Laczó Adrienn, lemondott bíró: Dermesztő hatás nyomja rá a bélyegét az egész bírói szervezetre

„Az ember csak akkor veszi észre, hogy nem kapott levegőt, amikor felbukkan a víz alól” – mondja Laczó Adrienn volt bíró, aki januártól egy ügyvédi irodában dolgozik tovább. A Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumának egykori tanácselnöke szerint a bírák közül egyre többen érzik, hogy olyan nyomás nehezedik rájuk, ami nem megengedhető. Hogyan nyilvánul meg ez a nyomás, és volt-e bármilyen hatása a bírák kiállásának? Miért volt szerinte mélyen sértő az új OBT-elnök nyilatkozata a „zavaró hangokról”? HVG-portré.