Itthon hvg.hu 2021. május. 26. 16:08

A magyarok szerint a leépülő egészségügy veszélyezteti legjobban az ország jövőjét

A koronavírus-járvány ráerősített az emberek egészségi és gazdasági félelmeire, de a politikai hovatartozás továbbra is befolyásolja Magyarország problématérképét, derül ki a Policy Solutions új kutatásából.

Koronavírus-járvány
Friss cikkek a témában

Főként gazdasági jellegű félelmek jellemzik Magyarország problématérképét a koronavírus-járvány végéhez közeledve, olvasható a Policy Solutions szerdán megjelent kutatásából. A Covid okozta válságot követően a magyarok leginkább a magas megélhetési költségek és az alacsony fizetések miatt panaszkodtak, de az egészségügy állapota is kiemelt társadalmi problémaként bukkant fel. Nem meglepő módon az anyagi félelmek a kevésbé iskolázott társadalmi csoportoknál, valamint a fiatalok körében gyakoribbak. A problémalista élén a fideszes, az ellenzéki és a bizonytalan szavazóknál is ugyanazok a témák állnak, azonban érdemes megjegyezni, hogy utóbbi két csoportnál a korrupció kérdése például jóval előrébb helyezkedik el.

Az emberek személyes félelmei közé egészségügyi, a szeretteink és a saját biztonságunkat érintő aggodalmak kerültek. Hasonlóan ijesztőek az anyagi biztonságot érintő kérdések, mindeközben viszont egyre kevesebben érzik magukra nézve veszélyesnek a felgyorsuló világot és a bevándorlást. A kutatás azt a trendet mutatta, hogy az egészségügyi félelmek az idősebbek, illetve az alacsonyabb végzettségűek között a leggyakoribbak.

Az ezerfős, reprezentatív felmérésből az is kiderült, hogy a magyarok hogyan vélekednek a saját, az ország, valamint a világ jövőjéről. Tízéves távlatban a társadalom relatív többsége optimista: a fiatal, a képzett, illetve a kormánypárti szavazók a legderűlátóbbak a saját kilátásaikkal kapcsolatban, azonban a legfeljebb alapfokú és szakmunkás végzettségűek, valamint az ellenzéki és bizonytalan szavazók mindössze nagyjából a harmada látja pozitívan a jövőt.

Magyarország jövőjével kapcsolatban az egészségügy leépülése, az egyenlőtlenségek növekedése és az emberek elszegényedése jelent meg legfőbb aggályként, míg a globális veszélyeket tekintve – a járványt követően szinte értelemszerűen – az újabb fertőző betegségek megjelenését tartják messze a legijesztőbbnek a megkérdezettek.

Hirdetés
hvg360 Hamvay Péter 2025. május. 12. 13:59

Schwab Richárd: Ha Demján Sándor élne, most is neki dolgoznék

Néha úgy tűnik, Schwab Richárd vallási vezető, akit ezrek követnek, vállalva a szigorú életmódtanácsokat. A belgyógyász-gasztroenterológus saját bevallása szerint a legtöbb bírálatot az alkoholtilalom miatt kapja. Életmódváltó programja, amelyet közösségével országszerte hirdetnek, a nyitott, szabálykövető és érzelmileg stabil emberek között nagyon sikeres. Bár ők nincsenek túl sokan Magyarországon, Schwab társadalmi hatást akar kiváltani, és azt mondja, ha valaki tartja a szabályokat, „tálcán jön” a jó életminőség. HVG-Portré.