A megkérdezettek 8 százaléka szerint soha nem tér vissza a koronavírus előtti világ.
A koronavírus miatti korlátozásoknak a kormány által bejelentett fokozatos feloldása ellenére is tartja a személyes védekezésre vonatkozó szokásait a felnőtt lakosság – derül ki az Ipsos áprilisi méréséből. Reprezentatív eredményeik alapján a többség újra nagyobb arányban kerüli a személyes találkozókat és a tömegközlekedést.
A lakosság egyre jobban nyit a védőoltások irányába is. Az Ipsos mérése szerint jelenleg 58 százalékos réteg oltáspárti, szemben a körülbelül 35 százaléknyi ellenzővel. Az oltási kedv javulásával párhuzamosan a regisztrációs hajlandóság is növekedett. Ám a 18-39 éves felnőtteknek így is mindössze 24 százaléka regisztrált oltásra, és a fiatal oltáspártiak körében is csak 57 volt hajlandó megadni az adatait a kormnyzati regisztrációs felületen – szemben a 75 százalékos teljes lakossági átlaggal. A 60 év felettienek 87 százaléka regisztrált.
A legkisebb bizonytalanság és a legmagasabb oltási szándék az átoltottságban vezető fővárosban mérhető, és a legmagasabb regisztrációs hajlandóságot is Budapest lakossága mutatja. Az ország régiói közül Észak-Magyarország lakossága a legszkeptikusabb.
A lakosság 57 százaléka úgy véli, hogy augusztusig véget érnek a korlátozások Magyarországon, ám egy májusi nyitásra mindössze 21 százalék számít. A legtöbb válaszadó júniusi nyitásra tippelt, 8 százalék szerint pedig soha nem áll vissza a korábbi állapot. A legoptimistább lakossági szegmens a 40-49 éveseké, akik közül minden negyedik lakos két hónapon belüli nyitást vár. A 30 év alatti felnőtt lakosság a szkeptikus ellenpólust képviseli.
Arra ne számítsunk, hogy egyből beindulnak majd a kocsmák és szállodák
A nyitás a vendéglátóhelyek esetében jóval bonyolultabb folyamatnak ígérkezik, mint az iparcikkboltoknál, kezdve mindjárt ott, hogyan szerzik vissza a bizonytalan időszakban az időközben biztos munkát talált munkaerőt a cégek. És akkor is kérdés: mi lesz azokkal, akik nem kaptak oltást?