Többek között arra keresik a választ, hogy milyen krónikus betegségeket vált ki a vírus, vagy hogy milyen szervkárosodásokat okozhat.
Nemzeti Kutatási Fejlesztési Program kidolgozásáról egyeztetett Kásler Miklós emberi erőforrások minisztere és Mándl József akadémikus, az Egészségügyi Tudományos Tanács elnöke – közölte az Emberi Erőforrások Minisztériuma.
A közlemény szerint a program célja, hogy komplex stratégiát jelöljön meg a koronavírus és az újabb mutációk által okozott megbetegedések és szövődmények kutatási irányaira.
A kutatásban részt vesz a Magyar Tudományos Akadémia, az országos intézetek, az egyetemi klinikák, a megyei kórházak, összességében az egész magyar egészségügy.
A szakmai program válaszokat keres például arra, hogy mi tesz egyes embereket érzékennyé a tünetek tartós fennmaradására, vizsgálja, hogy kivált-e a vírus és a vírusmutánsok okozta fertőzések krónikus szív-, idegrendszeri, daganatos vagy más szervi betegséget. Ezenkívül tartalmazza a vírus és a mutációk biológiájának meghatározását, az emberi szervezetbe, sejtekbe való bejutásának mechanizmusát, a vírusszaporodást, az emberi szervezet válaszreakcióját, a kialakuló szervkárosodásokat és a hosszú távú következményeket.
A program kiemelten kezeli a gyógyulás, a felépülés lépéseit, a rehabilitációt, illetve vizsgálja a betegek egy részében különbözően kialakuló tartós tünetegyüttest. Ide illeszkedik a Post-Covid–19 szindróma kutatása is, amelynek szakmai protokollját az emberi erőforrások minisztere iránymutatásával a napokban dolgoztak ki az érintett országos intézetek és szakmai kollégiumi tagozatok.
A Debreceni Egyetem Klinikai Központjában egyébként már létrehozták a Post-Covid Szakambulancia Hálózatot.