Szakmai alapon döntik el, hogy milyen oltást lehet beadatni. A Koronavírus Sajtóközpont kedden délután szembemenve Müllerrel azt közölte, igenis lehet majd választani.
Nem lehet választani a koronavírus-vakcinák között – jelentette ki Müller Cecília országos tiszti főorvos az operatív törzs keddi sajtótájékoztatóján a hvg.hu kérdésére válaszolva. Arra voltunk kíváncsiak: hogy ha valaki regisztrál vakcináért, választhat-e az oltások közül vagy sem, illetve ha elutasítja a felkínált vakcinát, visszakerül-e a lista végére.
Müller azt mondta, azzal az oltóanyaggal kezdik majd az oltást, amit biztonságosnak és hatékonynak ítélnek. A vakcina azért nem választható, mert azt, hogy melyiket adják be, szakmai alapon döntik majd el.
Arra a kérdésünkre Müller nem válaszolt, mi történik, ha valaki a felkínált helyett másik oltást szeretne, a tájékoztató elején viszont elmondta, nemet mondani lehet, hiába regisztrált most valaki, akkor sem kötelező beadatnia az oltást. Müller arról beszélt, csak a magyar hatóságok által biztonságosnak minősített oltást adják be itthon, a tömeges oltásra 2021 első negyedévében van esély.
Frissítés: Délután a Koronavírus Sajtóközpont egy vádaskodó közleményben ellentmondva Müllernek azt közölte, lehet majd választani az oltások közül, szerintük Müller azért mondta, hogy nem lehet, mert még nincs itthon oltás.
Álhírezéssel vádaskodva magyarázza Müller Cecília szavait a Koronavírus Sajtóközpont
Müller Cecília keddi sajtótájékoztatóján a hvg.hu kérdésére egyértelműen kijelentette, hogy nem lehet a vakcinák közül választani. A Koronavírus Sajtóközpont viszont pár órával később ennek ellenkezőjét állítja.
A kormány arra törekszik, hogy sokféle gyártó vakcinája legyen elérhető, eddig 17,5 millió oltóanyagot kötöttek le különböző gyártóknál.
Az egyik, ami szóba jöhet, az az orosz Szputnyik V vakcina. Ezt már vizsgálják itthon, és a klinikai tesztelésében magyarok is részt vehetnek – erről Kásler Miklós hétfőn beszélt. Az emberi erőforrások minisztere azt mondta, a "nagyvonalúan felkínált" lehetőséggel élve három–ötezer magyar állampolgár juthatna védőoltáshoz. Az orosz védőoltás miatt ugyanakkor sokan aggódnak, olyan tudósok is vannak, akik szerint a közzétett számok alapján meghamisíthatták a vakcinakísérletek eredményeit.
Néhány napon belül megérkezhet egy kínai vakcinagyártó ellenanyagának dokumentációja is Magyarországra, erről Müller hétfőn azt mondta, más típusú vakcina, mint az orosz.
A kormány 5 millió adagra szerződött le az AstraZeneca és az Oxfordi Egyetem közösen kifejlesztett koronavírus-oltására, a gyártóknak ugyanakkor tesztjeik egy részét meg kellett ismételniük egy gyártási hiba miatt.
Szóba jöhet még a BNT162b2 jelű Pfizer-BioNTech oltás, amely európai engedélyeztetése decemberben zárulhat le, Nagy-Britanniában viszont már engedélyezték. A gyártók novemberben közölték, a vakcina 95 százalékos hatékonyságú, és nincsenek súlyos mellékhatásai, és már be is oltottak vele "élesben" egy 90 éves nőt.
Az amerikai Moderna nevű cég ugyanazokra a kutatásokra építve fejlesztette ki a koronavírus elleni vakcináját, mint a Pfizer, az ő vakcinájukról januárban dönthet az EU. Utóbbi előnye a Pfizer készítményéhez képest, hogy az mínusz 80 fokon tárolandó, a Moderna-vakcinát viszont elég mínusz 20 fokon tárolni. Ráadásul 30 napos a szavatossága, míg a Pfizer oltóanyagánál ugyanez öt nap.
Naptár: mire számíthat, aki beadatja magának a Pfizer 95%-os koronavírus-vakcináját?
Majdnem egy teljes hónapra van szükség ahhoz, hogy valaki a Pfizer első vakcinájának beadása után védetté váljon a koronavírus ellen.