Világ hvg.hu 2020. december. 01. 15:20

A Pfizer vakcinája december végén kaphat engedélyt az EU-ban

Az Európai Gyógyszerügynökség előbb a Pfizer, majd januárban a Moderna védőoltásáról is meghozhatja döntését.

Koronavírus-járvány
Friss cikkek a témában

Az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) december 29-én dönt arról, hogy forgalomba kerülhet-e az Európai Unióban a Pfizer és a BioNTech koronavírus elleni vakcinája – idézi az EMA közleményét az AP hírügynökség. Mint írják, ez lehet az első engedélyezett vakcina az EU-ban.

Január 12-ére döntést hozhat az ügynökség a Moderna védőoltásáról is.

Ha minden rendben megy, akkor még az év vége előtt megkaphatják az oltásukat az első uniós állampolgárok

– idézi Ursula von der Leyen EB-elnököt az AP. Az EU több vakcinafejlesztővel is kötött már előzetes megállapodást, ezek a Moderna, az AstraZeneca, a Sanofi-GSK, a Janssen Pharmaceutica NV, a BioNTech-Pfizer és a CureVac.

A BNT162b2 jelű Pfizer-BioNTech oltás európai engedélyeztetése október óta tart. A gyártók novemberben közölték, a vakcina 95 százalékos hatékonyságú, és nincsenek súlyos mellékhatásai. Kérelmüket a vakcinájuk engedélyeztetésére beadták már az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatalához (FDA) is.

Az amerikai Moderna nevű cég ugyanazokra a kutatásokra építve fejlesztette ki a koronavírus elleni vakcináját, mint a Pfizer. A szer előnye, hogy a Pfizer készítményével ellentétben, amely mínusz 80 fokon tárolandó, ezt elég mínusz 20 fokon tárolni, vagyis háziorvosi rendelőkben és gyógyszertárakban is biztonsággal tárolható. Ráadásul 30 napos a szavatossága, míg a Pfizer oltóanyagánál ugyanez öt nap. A Moderna azt közölte, hogy az ő vakcinafejlesztésük 94,5 százalékos eredményességű.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.