Itthon hvg.hu 2020. december. 02. 18:20

Szájer József kilépett a Fideszből

Kubatov Gábor pártigazgatónak jelentette be a nemrég lemondott EP-képviselő a pártból való távozását, Orbán Viktor is megszólalt az ügyről.

Kilépett a Fideszből Szájer József, a volt EP-képviselő a lemondását Kubatov Gábornak, a Fidesz pártigazgatójának jelentette be levélben – írja a Magyar Nemzet.

A kormányközeli napilapnak nyilatkozott a Szájer-ügyről Orbán Viktor miniszterelnök, azt mondta, amit Szájer József tett, az a politikai közösségük értékrendjébe nem fér bele.

Harmincéves munkáját nem fogjuk elfelejteni és megtagadni, de cselekedete nem elfogadható, és nem védhető. A történtek után az egyetlen helyes döntést hozta, amikor bocsánatkérés mellett európai parlamenti mandátumáról lemondott, és a Fideszből kilépett. Döntését tudomásul vettük.

Szájer József, a Fidesz vasárnap lemondott európai parlamenti képviselőjéről kedden derült ki, hogy egy, a belga kijárási korlátozásokat sértő eseményen (a lemondott EP-képviselő házibulinak nevezte az eseményt, a belga sajtó szexpartiról írt) vett részt, amelynek a rendőrség vetett véget. Miután megérkeztek a rendőrök, a politikus az ereszcsatornán próbált előlük elmenekülni, sikertelenül. Miután elkapták, a táskájában kábítószert találtak, amiről azt állította, hogy nem tudja, hogy került oda, és nem fogyasztott belőle. Szájer ellen kábítószerrel kapcsolatos bűncselekmény miatt eljárást indítottak.

A lemondott képviselő a Fidesz alapító tagja, 1988 óta tagja a pártnak. Szájer teljes politikai pályafutását feltette az európai ügyek képviseletére. 1990-től az uniós integráción dolgozott, majd 2004-ben átnyergelt brüsszeli pályára. A 2019-es választások előtt a párt brüsszeli képviselőcsoportjának vezetője volt Orbán Viktor egyik legrégebbi harcostársa, az ő nevéhez köthető az alaptörvény megírása is.

Már a botrányos házibuli előtt romokban volt a Fidesz-alapító Szájer József brüsszeli karrierje

Szájer József lökhárító volt a Fidesz és az Európai Néppárt közt - ezért a hétvégén ismertté vált lemondásának okát először a politikában keresték a brüsszeli döntéshozók. Logikusnak tűnt, hogy Orbán Viktor harcai felemésztették a kormánypárt első számú európai politikusát. Szájer is engedte, hogy ez legyen a látszat.

A botrány bejárta a világsajtót, a The New York Times, a Washington Post, az AP, az NBC, a Business Insider, a Financial Times, a Times, a Guardian, az Independent, a BBC, a Le Monde, a Libération, a Politico, a Spiegel, a Die Presse, a Der Standard, a Kurier, a Neue Kronen Zeitung egytől egyig kitért szerda reggelre a Fidesz lemondott EP-képviselőjének brüsszeli lebukására.

A világlapok címoldalain Szájer József botránya

A fideszes magyar EP-képviselő lebukása minden nagyobb nemzetközi lapban vezető hír.

Orbán Viktor egészen eddig nem szólalt meg az ügyről, a szerda reggeli kormányülés helyszínét, a Karmelita kolostort kordonokkal zárták el az újságírók elől. A kormány néhány képviselőjét sikerült megszólaltatniuk a sajtó munkatársainak, de rendkívül szűkszavúan választoltak. Varga Judit igazságügyi miniszter ugyanazt mondta el, amit korábban a Fidesz a közleményében is említett, miszerint Szájer meghozta az egyetlen helyes döntést a lemondással.

Szijjártó Péter külügyminiszter azt állította, semmivel nem tud többet a Szájer József fideszes EP-képviselő körüli botrányról, mint amit az újságokban olvasni lehet. „Amit tudok önnek mondani az, hogy a képviselő úr a hosszú, több évtizedes munkáját követően bejelentette a lemondását, bocsánatot kért a politikai közösségtől, a választóktól és a családjától, mi nem tudunk mást tenni, mint ezt tudomásul venni. Hogy mi hogyan történt pontosan, az lehet, hogy egyszer ki fog derülni.”

A Kossuth rádióban Hidvéghi Balázs, a Fidesz–KDNP európai parlamenti képviselője azt mondta, "Szájer Józsefet több mint harminc éve ismerem, nagy megdöbbenéssel és szomorúsággal hallottam ezt a tegnapi hírt. Én őt nagyra becsülöm, és tisztelem a politikai tevékenységét, ugyanakkor esendőek vagyunk mindannyian, emberek vagyunk, ő is esendő.”

Szájer botrányával kapcsolatban az ellenzék jóval keményebb hangot ütött meg. Fekete-Győr András, a Momentum elnöke szerint a fideszes politikus szex- és drogbotránya a kormánypárt teljes erkölcsi csődje. Gyurcsány Ferenc szerint Szájer József szexpartis botránya után a Fidesznek még kevesebb joga van „keresztény értékekről papolni”, illetve az emberek magánéletébe belemászni.

Donald Tusk, Európai Néppárt elnöke az ügyre reagálva azt írta a Twitteren, hogy "Mit kellene még tennie a Fidesznek ahhoz, hogy mindannyian észrevegyétek, hogy egyszerűen nem illenek a mi családunkhoz?"

Szájer lebukása felgyorsíthatja a Fidesz kilépését a Néppártból

Amikor Szájer József vasárnap bejelentette lemondását, az Európai Néppárt EP-frakcióján belül óriási meglepetést okozott a döntés, és ez így is maradt egészen addig, amíg ki nem derült az igazság. Függetlenül attól, hogyan távozott a képviselőcsoportból Szájer, ez a fejlemény kihathat a Fidesz helyzetére a legnagyobb európai pártcsaládban.

Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.