Élethű gyakorlatot tartott az Operatív Törzs speciális egysége.
„Görögországból érkezik egy busz, többen mutattak tüneteket, ők érkeznek most hozzánk” – mondta Lakatos Tibor dandártábornok csütörtök reggel, ekkor tartották újságírók előtt az Operatív Törzs speciális egységének gyakorlatát a Kútvölgyi Kórházban.
A szimuláció elég élethű lett. Amikor bejelentés érkezik az Országos Mentőszolgálathoz arról, hogy egy Magyarországra tartó buszon többen koronavírusra utaló tüneteket mutatnak, koordinációra van szükség az őket fogadó magyarországi szervek között. Először a határon vizsgálják meg őket. Ha nincs tünetük, házi karanténba kell vonulniuk, akinek viszont van, az vagy marad a buszon és indul azonnal egy budapesti kórház felé, vagy súlyosabb esetben mentővel kerül be egy kórházba (jellemzően vagy a Kútvölgyibe, vagy a Dél-Pesti Centrumkórházba).
A megérkezésüket követően gyorsulnak fel az események: az érkezőknek az állapotukra vonatkozó kérdésekre kell válaszolniuk, majd megmérik a lázukat, illetve tesztelik őket. Aki bármilyen tünetet mutat, azt azonnal ellátják, így a bemutató részeként az egyik "pácienst" oxigénre is kötötték, hogy könnyebben kapjon levegőt.
Akinek a kórházon belül csak enyhe tünetei vannak, azokat karanténszobákban helyezik el, ezeket nem hagyhatják el. A betegszobákból két irányba vezet az út: negatív tesztek után haza, roszabb esetben azonban az intenzív osztályra, ahol a beteget lehetőség van azonnal lélegeztetőgépre kapcsolni. (A méregdrágán vásárolt gépekről és beszerzésük körülményeiről ebben a cikkben írtunk.)
A speciális egység feladata azonban nem ér véget a betegek elhelyezésénél: minden olyan teret, illetve tárgyat fertőtleníteniük kell, amivel a fertőzöttek érintkeztek. Így a már több helyszínről ismert vegyvédelmi szakemberek mennek végig a betegek által bejárt területeken.
A kórházak a kormány kommunikációja szerint dúskálnak a járvány kezeléséhez szükséges felszerelésekben, de az Állami Egészségügyi Ellátóközpont kamionja is felbukkant a Kútvölgyiben arra az esetre, ha bármiből hiányt szenvednének.
A gyakorlatra Lakatos Tibor szerint azért volt szükség, hogy az emberek felkészültek legyenek akkor, amikor a járvány második hullámában megnő a fertőzésszám, illetve gócpontok alakulnak ki.
Korábban, a „tudományos-fantasztikus” egység bemutatásakor Orbán Viktor miniszterelnök is figyelmeztetett arra, hogy ilyen jellegű gyakorlatok lesznek, valamint arra kérte a lakosságot, hogy ne ijedjenek meg ezeketől. A második hullám azonban a nyakunkon van, vagy már el is kezdődött: az augusztus közepén tapasztalt esetszámok elérték az április közepén észlelteket (27-én, cikkünk írásakor 91 új fertőzöttről tudunk), igaz, a halálozások száma nem összehasonlítható a tavaszi adatokkal.