Ciklusról ciklusra veszít jelentőségéből a parlament, amit a mostani, a félidős mérleg is jól illusztrál. A HVG cikke szerint a Ház mára teljesen elvesztette a kormány ellenőrzésével kapcsolatos szerepét.
A 2010-es évek elején még többször megesett, hogy egy-egy ülésszak során ezernél is többször kellett megnyomniuk a szavazógombot. Az elmúlt fél évben ezzel szemben már csak 431-szer hangzott el az ülésteremben a „megkérem képviselőtársaimat, hogy szavazzanak” felszólítás. Azonban a mostani és az előző parlamenti ciklus félidei statisztikáit összehasonlítva nem csak a szavazásokról készült adatsor mutatja azt, hogy alábbhagyott a lendület.
A HVG cikke szerint az Országgyűlés jelentőségének csökkenését mutatja, hogy az előző ciklusok első félidejéhez képest látványosan csökkent a plenáris ülések száma. Az összesített tárgyalási idő megfeleződött: a 2010-es parlamenti ciklus első felének 2246 órája 1120 órára csökkent.
A számok azt mutatják ráadásul, hogy az ellenzéki képviselőknek láthatóan elment a kedvük módosító javaslatok, interpellációk egyre értelmetlenebbnek látszó benyújtásától. A képviselői módosító javaslatok számának folyamatos csökkenése összefügg azzal, hogy a Ház egyre kevesebb ilyet támogat, szemben a kormánypártok által uralt bizottságok módosítási szándékaival. Ellenzéki javaslatra az idén is csupán egyetlen törvényjavaslatot tárgyaltak.
Az, hogy mennyire változott az interpellációk száma, vagy hogy milyen súlyú jogszabályokat tárgyalt a parlament, illetve teljesült-e Kövér László vágya a törvényalkotással kapcsolatban, kiderül a HVG e heti számából, illetve a hvg360-on elérhető cikkből.