Az Index volt főszerkesztője szerint Spéder Zoltán idején annyiban volt más a helyzet, hogy a lapnak még volt valamekkora gazdasági függetlensége.
Az Index körül már 2010-ben, sőt, valamivel a Fidesz győzelmét hozó választások előtt megjelent a mai kormánypárt, és azóta a lap, ha változó mértékben is, de folyamatosan kitett a hatalomnak - mondta a Klubrádiónak Uj Péter. Korábban szintén a Klubrádiónak arról beszélt, hogy a Fidesz megint szorított egyet a fojtófogáson, de nem gondolja úgy, hogy a lap a Népszabadság sorsára jutna.
Az Index korábbi főszerkesztőjével, alapítójával azután készítettek ismét interjút, hogy az új vezérigazigató, Ződi Zsolt egy héttel a kinevezése után, kedden lemondott. Az Index azóta vezérigazgató nélkül működik.
Uj Péter szerint a NER nem akar még egy Origót csinálni a portálból, mert az előbbin megjelenteknél „nagyobb marhaságokat nem lehet írni”. Úgy fogalmazott:
látszik viszont, hogy a Fidesz-médiavilágban van a „Népszava-ATV-modell”, amelynek egyik jellemzője, hogy a háttérben álló médiacég anyagilag közvetlenül, vagy közvetetten, de elég nyilvánvaló módon kapcsolódik a hatalomhoz.
Uj Péter szerint ennek a modellnek van egy másik fontos vonása is, hogy miközben az adott médium hangvételében kifejezetten ellenzékinek tűnik, kívülről mégis kontrollálható, bizonyos, a hatalom számára kínos, érzékeny témák esetén kézben tartható.
Kommunikációs trükk vagy tényleg rossz anyagi helyzetben van az Index?
Készpénzproblémái vannak az Indexnek - árulta el ország-világ előtt a lapot tulajdonló alapítvány vezetője, Bodolai László, mikor kiderült, az Index egy hete kinevezett vezérigazgatója az anyagi helyzetet látva távozott a cégtől. Egyelőre nem tudni, hogy ezt a problémát hogyan oldják meg. Megnéztük, hogy a nyilvános számok alapján milyen helyzetben van valójában az Index.
A volt főszerkesztő, alapító szerint Spéder Zoltán tulajdonlása idején annyiban volt más a helyzet, hogy az Indexnek még volt valamekkora gazdasági függetlensége. “Márpedig ha ez megszűnik, akkor minden továbbiról fölösleges beszélni – a gazdasági függőség és függetlenség a kulcs”.
Ott van nagyjából kétszáz ember az Indexnél, ha nem kapnak fizetést másnap, mit tudnak csinálni?”
– tette fel a kérdést Uj.
Szerinte bizonyos fokig a gazdaság nagy része ki van szolgáltatva a hatalomnak, de így sem arról van szó, hogy az direktben, “észak-koreai módon határozhatná meg az egyes szereplők sorsát”. A kormánynak nincs minden gazdasági tevékenységre közvetlen ráhatása, bár azt látni kell, hogy egyre többre meg van. Utóbbi megállapítás különösen igaz a médiapiacra - mondta Uj a műsorban.