Kizárnák a legsúlyosabb bűncselekmények miatt börtönbe kerültek esetében a feltételes szabadságra bocsátás lehetőségét.
Varga Judit igazságügyi miniszter törvénymódosítási javaslatot nyújtott be a hozzátartozók ellen elkövetett súlyos, erőszakos bűncselekmények áldozatainak a fokozottabb védelme érdekében.
A tavaly decemberi győri kettős gyerekgyilkosság után a tárcavezető vizsgálatot kezdeményezett annak kiderítésére, hogy a tragédiát megelőzően az eljáró hatóságok részéről történt-e olyan mulasztás, amely nélkül megelőzhető lett volna a tragédia. A jelentés szerint a börtönből szeptemberben szabadult H. Gábor december 15-én végzett 13 éves nevelt lányával és 10 éves kisfiával, majd öngyilkos lett. Egyedül hatéves kislányát hagyta életben.
A dokumentum szerint H. Gábor korábban börtönbe került azért, mert a szombathelyi családi házukban alvó feleségét, H. Annamáriát egy kalapáccsal többször fejen ütötte, majd egy szikével több esetben – az arcán, a nyakán, a mellkasán – megszúrta, megvágta. Az ügyben a Szombathelyi Törvényszék védekezésre képtelen ember sérelmére elkövetett emberölés kísérlete és kiskorú veszélyeztetése miatt halmazati büntetésül 5 év fegyházbüntetésre és 5 év közügyektől eltiltásra ítélte.
A jelentésben azt firtatták, hogy H. Gábor megfelelő büntetést kapott-e ezért a korábbi tettéért, illetve a megfelelően jártak-e el, amikor feltételesen szabadlábra helyzeték. Az Igazságügyi Minisztérium már akkor jelezte, hogy felülvizsgálja a feltételes szabadságra bocsátás szabályozását és azzal összefüggésben a büntető törvénykönyv vagy egyéb jogszabályok szigorításának indokoltságát.
A most benyújtott törvénymódosítás szerint
kizárnák a legsúlyosabb bűncselekmények miatt kiszabott határozott tartamú szabadságvesztésből a feltételes szabadságra bocsátás lehetőségét. Aki emberölést, emberrablást, fogolyzendülést vagy terrorcselekményt követ el, az elesik a feltételes szabadságra helyezéstől.
A javaslat szerint azok esetében is szigorítanak (ez az, ami leginkább kapcsolódik a győri ügyhöz), akiket
a hozzátartozója sérelmére elkövetett, nyolcévi vagy ennél súlyosabb szabadságvesztéssel fenyegetett, személy elleni erőszakos bűncselekmény miatt ítéltek végrehajtandó szabadságvesztésre”.
Ha a bíróság élne a feltételes szabadlábra helyezéssel a súlyos, személy elleni erőszakos bűncselekmények esetén, akkor kötelezően el kell rendelnie a pártfogó felügyeletet, valamint – technikai eszközzel történő ellenőrzés mellett – kötelező az áldozatok védelmét szolgáló távoltartás megállapítása is.
A törvényjavaslat szerint a hozzátartozók ellen elkövetett, kevésbé súlyos, de erőszakos bűncselekmények esetén, ha a szabadságvesztés végrehajtását a bíróság felfüggesztette, ugyancsak kapcsolódna a pártfogó felügyelet kötelező elrendelése, valamint a távoltartás megállapítása, amely csak indokolt esetben mellőzhető.