A szakszervezetek szerint a köznyelvben "Rabszolgatörvény 2.0"-nak nevezett tervezett kizárólag a munkáltatóknak kedvez.
A képviselőknek írt levélben tiltakozik a 24 hónapos munkaidőkeret bevezetése ellen az öt szakszervezeti szövetség. Az átmeneti szabályok elfogadásával az új munkahelyet teremtő, nemzetgazdasági jelentőségűnek minősített cégeknél miniszteri engedéllyel be lehet vezetheti a 24 hónapos munkaidőkeret-elszámolást, amihez a szakszervezet és a munkavállaló beleegyezése sem kell.
A szakszervezetek ezért kérik a parlamenti képviselőktől, ne szavazzák meg a tervezetet, amivel álláspontjuk szerint a kormány a munkaadóknak kedvez.
Szerintük a tervezet, elfogadása esetén jelentősen rontaná a szakszervezetek alkupozícióit, hiszen a hosszabb munkaidőkeretet vagy elszámolási időszakot a foglalkoztatáspolitikáért felelős miniszter egyoldalúan engedélyezhetné, az nem a szakszervezetek és munkáltatók megállapodásán alapulna
– írta közleményében Kordás László, a Magyar Szakszervezeti Szövetség elnöke. „A tervezet alapján nem kellően világos, hogy a munkahelyteremtő beruházás megvalósítása mikor minősül nemzetgazdasági érdeknek. Mindezen aggályok miatt azzal a kéréssel fordulunk Önhöz, hogy a törvénytervezet elfogadását csak abban az esetben támogassa, ha az már a fent említett bekezdést nem tartalmazza”
– szerepel a közleményben.