Ha megszűnik a veszélyhelyzet, akkor lehet menni a lejárt személyiket vagy forgalmi engedélyeket megújíttatni.
Varga Judit igazságügyi miniszter szerint, ha kedden elfogadják a rendkívüli jogrend megszüntetésére vonatkozó törvényjavaslatot, akkor a veszélyhelyzet várhatóan június 20-án megszűnhet Magyarországon. Varga beszámolt arról is a Facebook-posztjában, hogy az uniós miniszterek ma 2021–2027 közötti uniós pénzügyi keretről és a koronavírus elleni védekezést segítő európai intézkedések enyhítéséről tanácskoztak.
A veszélyhelyzet megszűnésével felvetődik, hogy a március 11. óta elfogadott, és a veszélyhelyzet végével hatályukat vesztő rendeletek közül mit emelnek törvényi szintre, vagy akár erősítenek meg miniszteri rendeletben, tisztifőorvosi döntésekben.
Orbán kiválasztja, mi kell neki a rendkívüli időszakból
Remek fegyvert adott az ellenzék - saját maga ellen - Orbán Viktor kezébe: a felhatalmazási törvény elutasítása miatt gyaníthatóan a következő választásig hallgathatják, hogy hátráltatták a koronavírus-járvány elleni védekezést. Orbán egy másik kommunikációs csatát is megnyert: a törvény miatt Magyarország nem lett diktatúra, éles kritikusai ismét csak farkast kiáltottak.
Amennyiben a veszélyhelyzet június közepén tényleg megszűnik, akkor a kormánynak gondoskodnia kell arról, hogy a március-áprilisban június végéig beígért adó- és járulékfizetési mentességek ne vesszenek el, illetve a veszélyhelyzet alatt a Munka törvénykönyvét is nagyon rugalmasan lehetett alkalmazni, a munkáltató bármikor módosíthatta a beosztást és elrendelhetett home office-t, ez ugye változhat.
Lassan készülhetnek azok, akiknek a veszélyhelyzet alatt járt le a személyijük vagy a forgalmi engedélyük, azok ugyanis már csak a veszélyhelyzetet követő 15 napig lesznek használhatók, ahogy a menet közben lejáró gyest, gyedet vagy gyetet sem kapják majd tovább az érintettek.
Orbán Balázs: két héten belül dönthet az Országgyűlés a veszélyhelyzet megszüntetéséről |
Két héten belül megszavazhatja az Országgyűlés a veszélyhelyzet és különleges jogrendi állapot megszüntetését – jelentette be a Miniszterelnökség parlamenti és stratégiai államtitkára, ugyancsak kedden. A kabinet a hétfői kormányülésén döntött arról, hogy törvényjavaslatot nyújt be erről. Két törvényjavaslatról van szó az államtitkár szerint: az egyik a koronavírus elleni védekezésről szóló törvény hatályon kívül helyezését és a veszélyhelyzet megszüntetését, a másik pedig az azzal összefüggő átmeneti szabályokat tartalmazza. |