A cél egy közös szíriai haderő létrehozása lenne, de a HTS üzent a kurdoknak is és kizárta az állam szövetségi átszervezését.
A Szíriában hatalomra került koalíciót vezető Hajat Tahrír as-Sám (HTS) radikális felkelőcsoport katonai vezetője az AFP francia hírügynökségnek nyilatkozva kedden közölte, hogy a következő szakasz a fegyveres csoportok feloszlatása lesz, kezdve a sajátjával, hogy egy közös katonai intézmény részei legyenek.
„Minden államban a katonai egységeket a katonai intézménybe kell integrálni” – mondta Murhaf Abu Kaszra, mozgalmi nevén Abu Haszan al-Hamoui a Latakiában adott interjúban.
Hozzátette, hogy a HTS kezdeményezi elsőként a feloszlatást „az ország általános érdekében”.
A radikális iszlamista HTS vezette szövetség december 8-án került hatalomra egy villámoffenzíva eredményeképpen, amelynek során az ellenőrzése alá vonta Damaszkuszt és az ország nagy részét.
A katonai vezető kijelentette, hogy az új hatalom az ország északi részén található, fél-autonóm közigazgatás által irányított kurd területekre is ki kívánja terjeszteni a fennhatóságát.
„A kurd nép a szíriai nép része. Szíriát nem osztjuk fel és nem lesznek szövetségi részek” – jelentette ki Murhaf Abu Kaszra.
Hozzátette, hogy a jelenleg a Szíriai Demokratikus Erők (SDF) által ellenőrzött régiókat is integrálják az ország új közigazgatásába.
Az SDF ernyőszervezet, amelynek a fő ereje a kurd Népvédelmi Erők, az Egyesült Államok támogatja.
A HTS katonai vezetője egyben kérte az izraeli légicsapások és betörések leállítását, amely intenzívebbé váltak Bassár el-Aszad bukásával.
A HTS katonai vezetője egyszersmind felszólította a Nyugatot, hogy törölje a HTS-t és vezetőjét, Abu Mohammad al-Dzsolánit – valódi nevén Ahmad es-Saret – a terrorszervezetek listájáról.
A HTS-t az ENSZ, az Egyesült Államok és egyes európai országok terrorszervezetként tartják számon.
Ennek ellenére több küldöttség járt egymás után Damaszkuszban, hogy találkozzon az új szíriai vezetéssel, amely igyekszik meggyőzni tárgyalópartnereit, hogy képesek pacifikálni a polgárháború tizenhárom éve alatt megosztottá vált és lerombolt Szíriát.
Legutóbb német diplomaták utaztak Szíriába Tobias Tunkellel, Berlin közel-keleti megbízottjával az élükön, hogy az új átmeneti kormánnyal tárgyaljanak. A német küldöttség találkozott a Bassár el-Aszad elnököt a múlt héten megdöntő HTS képviselőivel. A német külügyminisztérium berlini közleménye szerint a tárgyaláson a politikai átmenet folyamatáról és a békés szíriai fejlődés érdekében a kisebbségek és a nők jogainak védelméről volt szó.
Mazlum Abdi, az SDF vezetője kedden demilitarizált övezet létrehozását javasolta az észak-szíriai Kobanéban, ahol harcok folynak a Törökország által támogatott milíciákkal.
„Megerősítve az elkötelezettségünket a teljes tűzszünet elérésére Szíria egészében, bejelentjük a szándékunkat, hogy demilitarizált övezetet hozzunk létre Kobanéban, biztonsági erők amerikai jelenlét mellett történő felvonultatásával” – írta Abdi az X közösségi portálon.