Itthon Tóth Richárd 2020. május. 16. 17:30

Körösényi András az Orbán-rezsimről: „Diktátor a nép jóváhagyásával”

A magyar miniszterelnök kivirult a koronavírus-járvány idején, él, mint hal a vízben – mondta a Fülkében, a hvg.hu közéleti podcastjában Körösényi András. A politológus egyetemi tanárral a közelmúltban megjelent könyveiről és a vezérdemokráciákról is beszélgettünk.

Körösényi Andrásnak, az MTA Társadalomtudományi Kutatóközpont Politikatudományi Intézetének tudományos tanácsadójának, a Budapesti Corvinus Egyetem tanárának 2019 végén jelent meg a Manipuláció és demokrácia című könyve, amiben az Orbán-rezsimet "plebiszciter vezérdemokráciaként" írja le. Ez szerinte alkalmas keretet kínál a rendszer elméleti megragadására és empirikus leírására.

Cezarista politikai uralmat teremt, azaz formájában demokratikus, miközben tartalmában autoriter rendszer

– írta a könyvben. Erről kérdezzük a Fülkében, de a beszélgetésből kiderül az is, mit ért az alatt, hogy a 2010-től kezdődő időszakban Orbán plebiszciter diktátorrá vált.

Körösényi András
Fazekas István

Körösényinek most jelent meg egy angol nyelvű könyve is (Illés Gáborral és Gyulai Attilával közösen), aminek a címe Az Orbán-rezsim: plebiszciter vezérdemokrácia a gyakorlatban. Kérdés, hogy mi a szerzők célja a könyvvel, miközben a nemzetközi sajtóban hazánk a leggyakrabban autoriter államként van lefestve, de a diktatúrázás sem ritka.

A jelen helyzetről Körösényi azt mondta, az csak hosszabb távon dől el, hogy a koronavírus-járvány milyen hatással van a magyar berendezkedésre. Szerinte Orbán jelenleg kivirult, él, mint hal a vízben. A mostani rendszer azonban egy válsághelyzetben keletkezett 2010-ben, és kérdés, hogy mennyire válságálló a berendezkedés. Az ugyanis a beépített instabilitás része, hogy a rezsimnek névadója van, ahogyan az volt a Rákosi-korszak és a Kádár-rendszer idején is.

A bukás kiszámíthatatlan – fogalmazott.

Körösényi ezzel arra utalt, hogy a HVG-nek egy 2019 nyári interjúban azt mondta: úgy tűnik, Orbánon nem fog a golyó, leváltani csak csodával lehet.

Adásunkat itt hallgathatja meg:

 

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.