Szerinte az időben meghozott kormányzati intézkedéseknek és a lakosság fegyelmezettségének köszönhető, hogy a koronavírus nem szabadult el.
Szerda reggel a koronavírusról tájékoztató kormányzati oldalon azt közölték, hogy 430-ra emelkedett a járvány halálos áldozatainak a száma hazánkban, egy nap alatt 5 idős, krónikus beteg hunyt el. 28 újabb magyar állampolgárnál mutatták ki az új koronavírus-fertőzést (COVID-19), ezzel 3341 főre nőtt a hazánkban beazonosított fertőzöttek száma. Egy nap alatt 95-en épültek fel, így már 1102-en gyógyultan távoztak a kórházból. Hatósági házi karanténban 11 061 ember tartózkodik, tegnap óta nyolccal csökkent a számuk.
Az elmúlt napon 3781 minta elemzése történt, eddig összesen 118 500 laboratóriumi koronavírustesztet végeztek. Az aktív fertőzöttek száma 1809 főre csökkent. Az aktív fertőzöttek 60%-a, az elhunytak 79%-a, a gyógyultak 58%-a budapesti vagy Pest megyei. 688 koronavírusos beteget ápolnak kórházban és 45-en vannak lélegeztetőgépen. Szerdán az is kiderült, hogy a vérplazmás kezelés nyomán lekerült a lélegeztetőgépről egy 75 éves súlyos állapotú beteg.
Bodó Sándor, az Innovációs és Technológiai Minisztérium államtitkára arról beszélt a szerdai tájékoztatón, hogy a magyar kormány elkötelezett, hogy minél több munkahelyet mentsen meg. Az egyik kormányzati program az állami bértámogatás, aminek a lényege, hogy a vállalkozások részmunkaidőben foglalkoztatott alkalmazottainak béréből 75 ezer forintot átvállal az állam. Eddig több mint 5400 vállalkozás nyújtott be kérvényt az állami bértámogatás igénybevételére, ez 72 ezer munkavállalónál is többet érint. A legtöbb kérés a turizmus, a feldolgozóipar, illetve szállítási területről érkezett. Bodó bejelentette, hamarosan konkrét intézkedéseket jelentenek be a munkahelyteremtésekkel kapcsolatban.
Müller Cecília országos tisztifőorvos a friss számok ismertetésével kezdett, azt mondta, a mostani adatok már rendkívül mérsékeltek. Kedvezőek a járványügyi adatok, ahogyan a szűrővizsgálatok adatai is – mondta. De részleteket erről nem árult el.
Ezt követően Müller hosszan beszélt arról, hogyan figyeljenek oda a gyermekekre a bölcsődékben, óvodákban. Kézmosás, gyakori szellőztetés, odafigyelés. Hangsúlyozta, hogy csak egészséges gyerekeket adjanak be a szülők ezekbe az intézményekbe.
Kiss Róbert rendőr alezredes azzal kezdte, hogy 37 helyszínre (közte 26 kórházba) szállítottak ki védőfelszereléseket. Elmondta azt is, Budapesten és Pest megyében továbbra is ellenőrzik a kijárási korlátozások betartását, egy nap alatt 55 feljelentést tettek ezzel kapcsolatban.
Kérdések
Melyik krónikus betegség a legkockázatosabb? Nehéz kérdés – mondta Müller. A halálozásokat megvizsgálva azt mondta: elsősorban a légzőszervi betegségek jelentenek kockázatot, de a szív- és érrendszeri betegségek is. De minden krónikus betegség kockázat.
Alacsony az átfertőzöttség. Ez azt jelenti, nagyobb az esély egy súlyosabb második hullámra? Müller erre azt mondta, a PCR-tesztek csak jelen állapotot vizsgálnak, azt nem, hogy mekkora az átvészeltség. De a mostani alacsony adat örömteli, mert azt mutatja, nincs nagyszámú fertőzött, kicsi az esély a vírus átadására. Arra, hogy ennek milyen hatása lesz egy második hullámra, azt felelte, elképzelhető, hogy lehet, erős, erősebb a magyar emberek immunrendszere.
Meddig tartják fenn a vidéki járványkórházak működését? Lehetnek rehabilitációs ágyak a felszabadított ágyakból? A folyamat megindult a tiszti főorvos szerint, ugyanis az új fertőzötteket már a fővárosba szállítják. “Megkezdődött a rehabilitációs ágyak felszabadítása.”
Vidéken csoportosulnak. Mi lehet ennek a következménye? Müller azt mondta, figyelembe kell venni, szem előtt kell tartani, hogy a vírus nem tűnt el, maximális odafigyelésre van szükség továbbra is. Nem lehet tudni, hol üti fel a vírus a fejét újra – mondta.
Hogyan gondoskodnak a vérplazmás terápiához szükséges donorokról? Egy pontos eljárásrend szerint, ITT egy honlap a részletekkel. Gyógyult betegnek kell lenni, minimum két hét tünetmentesség szükséges, a szabályai pedig többnyire megegyeznek a véradás szabályaival.
Minek köszönhető az alacsony fertőzöttség (2 darab), amit az országos felmérés során találtak? Az időben meghozott intézkedéseknek és a lakosság fegyelmezettségének – mondta Müller. "A kritikus időszakban betartották az intézkedéseket, ez egy közös siker, közös érdem. Egységesen és egy emberként tudtuk a járványt féken tartani."
Ha a vírus főképp idősotthonokban van jelen, miért van érvényben a kijárási korlátozás Budapesten? Müller szerint azért, mert Budapesten és Pest megyében még úgy is sok a fertőzött, ha ebből a számból levonják az idősotthonokban és a kórházakban lévő fertőzötteket.
Tilos interneten tesztet rendelni – hangzott még el.
A törzs tájékoztatója előtt ezeket a kérdéseket küldtük el megválaszolásra:
- Nagyon alacsony átfertőzöttséget mutat az országos koronateszt részeredménye, a 8276 eddig elvégzett PCR-tesztből két pozitívat találtak a H-UNCOVER vizsgálat során. Indokoltnak tartja az operatív törzs a járványügyi veszélyhelyzet fenntartását?
- Mennyire lehet reprezentatívnak venni a tesztelés eredményét, ha a kiválasztottak ilyen nagy százaléka nem ment el a mintavételre?
- Következik a tesztelés eredményéből az, hogy a kellő óvatosság és a szabályok betartása mellett tulajdonképpen minimális az utcai fertőzésveszély kockázata?
- Eddig hány alkalommal fordult elő, hogy rémhírterjesztés miatt a rendőrség a lakásán keresett fel állampolgárokat, előállította őket? Magyarországon jelenleg rémhírterjesztésnek számít, ha valaki rossz szándékot feltételez a miniszterelnökről? A 444 által publikált – nyilvános – poszt mely pontja merítette ki a rémhírterjesztés gyanúját?
- Hány beteg van pillanatnyilag az újonnan épített kiskunhalasi járványkórházban?
- Mikor oldják fel az egészségügyi dolgozókra vonatkozó tilalmat, hogy állami intézményben betöltött állásaik mellett nem ügyelhetnek másutt, illetve nem dolgozhatnak a magánellátásban?
- Ki ellenőrzi majd a strandokon a kötelező távolságtartási szabályok betartását?
Szerdai percről percre tudósításunkat a járványról ITT találja.