A miniszterelnök elmondta, milyen esetben oldják fel a korlátozásokat Budapesten.
Cikkünk frissül
Szigorú menetrend és fokozatosság: ez a következő napok legfontosabb kifejezése - mondta Orbán Viktor miniszterelnök a Kossuth Rádió reggeli műsorában a veszélyhelyzetről és a kijárási korlátozásokról. Rendre meghallgatja a szakembereket arról, hogyan alakulhat a járvány, de ebben a helyzetben a tapasztalat mindent megelőz. Három tény ismert: a vírus létezik, nincs ellene vakcina, semmilyen garancia nincs arra, hogy magától elpusztulna vagy elmenne, ezért
a védekezést nem lehet feladni.
Azt a tényt is elmondta újra, hogy a vírus különöbző módon érinti az embereket, a koronavírusban elhunytak 80 százaléka budapesti vagy Pest megyei, ez a "megapolisz" a fertőzésnek leginkább kitett terület. Az is tény, hogy az időseket sokkal súlyosabban érinti a járvány, ezért a védekezésnek ehhez kell igazodnia.
Orbán elmondta,
az ország központjában a kijárási korlátozás fent marad,
a többi helyen pedig, ahol alacsonyabb a fertőzések és halálozások száma és a fertőzés is lassabban terjed, enyhítik a korlátozást. (A részleteket szabályozó rendelet csütörtök éjjel jelent meg a Magyar Közlönyben, erről itt olvashat bővebben.)
Orbán rátér arra is, hogy miután minden nap meghallgatja az operatív törzs vezetőit, minden nap, de ha kell,
a helyzethez igazodva egy órán belül is tud új döntést hozni.
A különleges jogrend különleges gyorsaságra ad lehetőséget - magyarázza Orbán. Alapesetben a döntéseket kéthetente érdemes felülvizsgálni, akkora látszik ugyanis a hatása.
A miniszterelnök többször is elmondta, most még csak az első csatát nyerte meg az ország a vírussal szemben, mert az nem szabadult el, és sikerült felkészíteni az egészségügyet arra, hogy ne maradjon koronavírusos beteg ellátatlanul, akkor sem, ha hirtelen nagy hullámban támadna a járvány.
Kérdés, hogyan indítsuk újra az életet, hiszen így nem lehet hosszabb távon élni - mondja. A tapasztalat itt is döntő, figyeli, mi történik a 2-3 héttel előttünk járó Ausztriában, illetve a cseheknél.
A miniszterelnök azt mondta,
ha sikerül Budapesten a halálozások számát csökkenteni, nem fognak habozni, Budapesten is újraindulhat a normális élet.
Orbán hangsúlyozta azt is, "a vírus nem ment el." A járványügyi szakemberek, orvosok többsége azt mondja, nincs olyan világjárvány, aminek csak egy hulláma van.
Lesz második hullám. Nyáron lelassulhat a járvány, utána jön a második szakasz, október-november környékén
- mondta szakemberekre hivatkozva.
Áttérnek az országot ért nemzetközi bírálatokra, Orbán a hazai ellenzékre is tesz megjegyzést, szerinte a jóérzésű ellenzéki is szégyenkezik a kormány kritikája miatt. Elmondja, biztos volt benne, hogy a járvány okozta gazdasági visszaesések miatt pénzügyi befektetők előállnak majd különböző tervekkel, aminek ők maguk, és nem a bajba jutott országok a haszonélvezői.
Abban is biztos volt, hogy Soros Györgynek is lesz egy terve (erről itt írtunk bővebben), aminek következtében "hetedíziglen" fizethetnének az országok Orbán értelmezése szerint.
Magyarország ebből nem kér, szerinte ezért bírálják, diktatúrázzák az országot. Legalábbis ezt akarták, csakhogy időközben kiderült, a határidő nélküli rendeleti kormányzást lehetővé tevő törvény nem megy szembe az uniós joggal és előírásokkal. Az Európai Bizottság alelnöke szerdán beszélt arról, a szabályozás önmagában egyelőre nem indokolja a kötelezettségszegési eljárás megindítását.
Óránként, vagy legalábbis naponta kellene fogadni az elnézést kérő leveleket, bár nem számítok arra, hogy így lesz.
Orbán szerint a nemzetállamok felszámolásáért élet-halál harc folyik, a nemzeti kötődésüket elhagyó liberálisok célja ez.
"Keletről is jön támadás" - tért át a következő témára Nagy Katalin. Ez pedig nem más, mint a román elnök, Klaus Johannis magyarellenes kijelentése. Johannis kedden, miután a román parlament alsóháza hallgatólagosan elfogadta Székelyföld autonómia-statútumát, azzal vádolta meg az ellenzéki Szociáldemokrata pártot, hogy vissza akarják adni a magyaroknak Erdélyt. Mit ígért önnek Orbán Viktor - kérdezte a párt elnökétől magyarul.
Johannis kijelentése miatt élesen tiltakozott Szijjártó Péter külügyminiszter, Orbán Viktor viszont a továbbiakban kivár. Azt mondta, többször találkoztak már az elnökkel, egy tiszteletre méltó embert ismert meg benne, értetlenséggel figyeli, ami most történik.
Ilyen mondatokat a legrosszabb antidemokratikus, zavaros időszakokban sem hallottunk Romániából. Várok kicsit, hogy tisztuljon a helyzet, és megértsük mi történt. Ki kell derülnie, hogy ezek csak rossz mondatok vagy rossz szándék is van-e mögötte, hogy ez provokáció vagy egy új nemzetstratégia.
Az elé dobott kesztyűt akkor veszi fel, ha muszáj. Szerinte törekedni kell a jó viszonyra, a tiszteletet viszont elvárja a magyarok iránt.
Rátérve a gazdaságvédelmi intézkedésekre Orbán elmondja, lehetnek szilánkszerű bíztató hírek, de az összkép nem lelkesítő. Magyarország az elmúlt 30 évben sok válságon ment keresztül, a 2008-as válságot és annak kezelését tudja alapul venni a jelenlegi helyzetben. A kormány, ahogy 2010-ben, most is a munkahelyekben gondolkodik.
Ha van munka, még ha nem is olyan, amilyet az ember szeretne, és talán nem annyi fizetésért, akkor van esély.
Személyes garanciát vállalt arra, hogy annyi munkahelyet hoznak létre, amennyit a vírus megszüntet. Orbán most először beszélt ennek részleteiről. Azt mondta, három hónap álláskeresési támogatás után jár 3 hónap jövedelempótló támogatás, amiből nem lehet megélni. Amellé illetve ahelyett kínálnak mást:
- részt lehet venni fizetett képzésen,
- ott van a közmunkarendszer,
- az állami cégek is föl vannak készülve arra, hogy megnöveljék a létszámot,
- és a hadseregbe is toboroznak fiatalokat.
Vannak eszközeink, amin keresztül lehet kezelni a helyzetet - mondta. Az nem lehet állítani, hogy az élet ugyanott folytatódik majd, ahol abbahagytuk, van, akinek az állása inkább veszélybe kerül, míg másoké nem.
Orbán elmondta azt is, a gazdasági válságkezelésben is kulcskérdés az összefogás, a munkaadókra, munkavállalókra, befeketőkre és a kormányra is szükség van. Ezt létre akarja hozni, továbbra is a teljes foglalkoztatás a cél. 2010-hez képest a különbség az, hogy most az életet is újra kell indítani, nem csak a gazdaságot.
Az interjút Nagy azzal zárja, visz-e Orbán az édesanyjának virágot. Elmenni még csak lehet, de hogy adom át - kérdez vissza Orbán, majd elmondja, hogy a 99 éves nagymamája is él. Azt kívánja minden édesanyának, hogy van fia, a fiúnak pedig azt, hogy van édesanyja. Egyúttal boldog anyák napját kívánt mindenkinek.