Itthon hvg.hu 2020. április. 29. 11:13

Maruzsa: Jövő héten kezdődik az érettségi, a diákok 97 százaléka érettségizni akar

2455 diák lépett vissza az érettségi vizsgáktól – jelentette be Maruzsa Zoltán köznevelési államtitkár. Május 3-ától jönnek az új szabályok, amit a következő napokban jelentenek majd be. Müller Cecília szerint bőven egy százalék alatti lesz az átfertőzöttség aránya.

Érettségi 2020
Friss cikkek a témában

Jövő hétfőn elkezdődik az érettségi, erre ugyanis a járványhelyzet lehetőséget ad – erősítette meg Maruzsa Zoltán köznevelési államtitkár az operatív törzs sajtótájékoztatóján. Néhány kivételtől eltekintve csak írásbeli vizsga lesz, az első héten 9-kor kezdődik az érettségi.

Nagyon kevesen léptek vissza önszántukból a vizsgától: eredetileg 113 ezer diák jelentkezett, közülük törölték azt a 26 ezer hallgatót, akik előrehozott érettségit tettek volna. Maruzsa elmondta,

2455 diák lépett vissza az érettségitől,

ami azt jelenti, hogy 84 ezren vizsgáznak majd. Beszélt arról is, milyen körülmények között zajlik majd az érettségi.

Az biztos, hogy központi lázmérés nem lesz, hiszen ha valaki mindenképpen most akar vizsgázni, két fájdalomcsillapítóval kijátszhatja a rendszert. A diákoknak maszkot, a tanároknak kesztyűt is biztosítanak majd az állami keretből, mindenhol lesz kézfertőtlenítő is. Azt kérte, az iskola összes bejáratát nyissák majd meg a beléptetéshez, a termekben pedig folyamatosan szellőztessenek. Az épületeket alaposan kitakarítják, fertőtlenítik majd. Megismételte: egy teremben 10 diák lehet, a dolgozatokat pedig 24 órán keresztül "pihentetik" javítás előtt, hogy a papíron elpusztuljon a vírus.

A tömegközlekedés sűrűbben jár majd jövő héten, ettől függetlenül arra számítanak, sok diákot autóval visznek az iskolához, ezért forgalomirányítás céljából lesznek rendőrök az iskolákon kívül. A rendkívüli helyzet miatt nem kell a diákoknak kiöltözniük. Beszélt arról is, a külföldről érettségizni érkező diákokat beengedik.

Maruzsa elmondta azt is, a legidősebb érettségiző közelebb van a 70-hez, mint a 60-hoz, ő sem lépett vissza. Lesz elég felügyelőtanár, így meg tudják szervezni a vizsgákat, sokan jelentkeztek önkéntesen, hogy ki tudják váltani az idős, vagy krónikus betegséggel jelentkező pedagógusokat.

Maruzsa azt mondta, mindent megtesznek annak érdekében, hogy maximális biztonság mellett lehessen érettségizni.

Müller Cecília országos tiszti főorvos is adott néhány tanácsot: az érettségizők csak távolról üdvözöljék rég látott osztálytársaikat, ne adják oda másnak a tolljukat, számológépüket, ne adjanak a csokijukból sem, mossanak kezet és használják a kihelyezett kézfertőtlenítőket. Ha valakit megnyugtat, nyugodtan vegyen fel maszkot, de erre szerinte nincs külön szükség.

Azt kérte, csak egészségesen menjenek el vizsgázni a diákok, de azért vigyenek magukkal zsebkendőt, ha tüsszenteniük kellene.

Müller Cecília országos tiszti főorvos a tájékoztatón elmondta, a reggeli adatok szerint 2727 igazolt koronavírus fertőzöttről tudni, 300 ember vesztette életét, 22 ember kivételével 61 évesnél idősebbekről van szó.

Már 983 embert kezelnek kórházban, kétharmadukat Budapesten. Koronavírusos beteget 25 kórházban kezelnek országszerte. Beszélt arról is, folyamatos az idősotthonok ellenőrzése és fertőtlenítése, a vírus 27 idősotthonban jelent meg – ez újabb emelkedés a korábbi adatokhoz képest. Több intézményben csak 1-1 beteget tartanak nyilván, ott sikerült időben felismerni a bajt és elkülöníteni a fertőzöttet.

Fontos változásra is felhívta a figyelmet: eddig személyesen kellett intézni a gyógyászati segédeszköz felíratását, egy keddi kormányrendelet alapján viszont ezt is fel lehet majd írni elektronikus vényre.

Kiss Róbert rendőr alezredes a szokásosan bonyolult rendőrnyelven elmondta, a kormányülésen döntöttek arról, május 3-án új szabályok jönnek, szigorú menetrend szerint tudják biztosítani a korlátozások feloldását úgy, hogy az idősekre külön figyelnek. Részletekről nem beszélt, azt a következő napokban jelentik majd be. Több mint 10 ezer hatósági házi karantént rendeltek el – tegnap 669-et –, a szabályokat kedden 16-an szegték meg.

Jönnek is a kérdések, az M1 első kérdése, mit szól az operatív törzs ahhoz, hogy Karácsony Gergely csökkentené a sebességhatárokat Budapesten. (70-ről 50-re, illetve több helyen 50-ről 30-ra.)

Ez nem rájuk tartozik

– mondja erre Kiss, ennél egy fokkal bonyolultabban.

A Magyar Nemzet arra kíváncsi, a korlátozások enyhítése után megugorhat-e a fertőzöttek száma, illetve előfordulhat-e, hogy amiatt ismét szigorítani kell.

Bármi elképzelhető

– mondja erre Müller. Most kiegyensúlyozott a helyzet, egy hete nem nő az új fertőzöttek száma, ezért is lehet oldani a korlátozásokon. Ha több lesz a találkozás, a fertőzések száma is nőhet, épp ezért fontos, hogy elkezdték vizsgálni a társadalom átfertőzöttségét, ennek segítségével lehet látni, hogy az intézkedések hogyan befolyásolják a járványgörbét. Folyamatos kontroll alatt tartják a szabályokat.

Ha lesz enyhítés, akkor is csak az annak megfelelő mértékben szabaduljunk fel

– figyelmeztet Müller.

Az Origo arra kíváncsi, hány fővárosi idősotthonban van jelen a fertőzés, összesen hány betegről tudnak. Müller az országos adatokkal kezdve elmondta, 87 dolgozó és 628 idős ember lett koronavírusos, közülük 317 ember került kórházba, 66-an meghaltak, 24-en pedig meggyógyultak.

Budapesten 1345 ember él idősotthonban, közülük 360 ember koronavírusos és 49-en haltak meg. Azt nem mondta meg, hány otthonban fordult elő fertőzés.

A Zala megyei hírlap arra kíváncsi, miért ugrott meg a fertőzés a megyében. Müller arról beszél, ha zárt közösségben – idős, szociális otthonban, vagy kórházi osztályon – indul a fertőzés, amit nem vesznek észre időben, akkor hirtelen megugorhatnak a számok.

A tatabányai kórházban elrendelt zárlat miatt is kérdezik, a kérdésekből annyi jön át, hogy ilyen körülmények között hogyan tudják garantálni az ellátást. Müller azt mondta, miután a kórházban hirtelen megugrott a fertőzöttek száma, azt látta biztonságosnak, ha felvételi zárlatot rendel el. Az újonnan érkező betegeket máshova irányítják.

A hvg.hu 3 kérdését is felolvasták (részben), az első az volt, hogy hogyan lehet elejét venni az egészségügyi intézményben a járványnak. Müller azt mondja, ott zajlik a legheroikusabb küzdelem. Van olyan osztály, ahol csak koronavírusos beteget kezelnek, de a maximális óvintézkedés mellett is előfordulhat, hogy átkerül a vírus. Nagyon sokféle módon próbálják féken tartani a fertőzést. (A pontos kérdésünk így hangzott: Mi az oka az egészségügyi intézményekben nagy számban kialakuló helyi járványoknak és hogyan lehetne elejét venni ezeknek? Miért nem teszteltnek legalább ebben a fertőzésre különösen fogékony közegben többet? – a második kérdés kapásból kimaradt, arra pedig csak csekély részben válaszoltak, hogy miért alakul ki nagy számban járvány a kórházakban.)

Megkérdeztük, drasztikusan emelik-e a PCR tesztek számát, mire Müller elmondja, egy reprezentatív minta alapján négy orvosi egyetem végzi majd a vizsgálatokat, a részben a Népegészségügyi központ szűrőbuszainak segítségével.

Megkérdeztük azt is, miért most kezdenek többet tesztelni. Azt mondja, azért, hogy nyomon lehessen követni a járványgörbe alakulását, így időben tudnak döntéseket hozni. Müller azt várja,

bőven 1 százalék alatt lesz az átlagpopuláció átfertőzöttsége.

Azzal a kérdésbe foglalt állításunkkal nem értett egyet, hogy a WHO-nak ne lennének elég szigorú az ajánlásai.

A Népszava azt kérdezi, van-e a mezőszilasi idősotthonban orvos. Müller szerint igen, ő az első perctől kezdve együttműködik a hatóságokkal, hétvégén is bement dolgozni, hogy hatékonyan tudjon intézkedni. Az intézmény 3 épületből áll, így egy épületbe tudtak kerülni a koronavírusos betegek annak érdekében, hogy ne terjedjen tovább a fertőzés.

A többi kérdésünk:

  • A tegnapelőtt megjelent rendelet azt jelenti, hogy az összes óvodában és bölcsődében ügyeletet kell elrendelni, vagy marad az a néhány kiválasztott, ami most is működik?
  • Május első hetétől kötelezővé teszik az arcmaszk-használatot a nyilvános, zárt terű vagy csoportosulásra alkalmas helyeken?
  • Ha lazítanak a szabályokon, hogyan lehet nyitva egy étterem, kávézó, kocsma?
  • Az összesen elvégzett 70.300 tesztet hány emberen végezték el?
  • Miért oldják fel automatikusan a hatósági karantént 14 nap elteltével, amikor egyeseknél akár 3-4 hétig is elhúzódik a betegség, ebben a tünetes időszakban pedig továbbra is fertőzőek? Miért nem negatív teszt a feltétele a zárlat feloldásának?
  • Mit jelent, hogy külföldi betegeket is fogad majd a kiskunhalasi járványkórház? Határon túli kettős állampolgárokat, akiket saját országukban nincs kapacitás ellátni? Vagy egészségügyi kapacitásaik maximumán álló tagállamoknak segítenénk? Vagy valamely egyéb, más országnak, egyéni megállapodás alapján?
  • Miután naponta érkeznek hírek olyan kórházakról, idősotthonokról, ahol fertőzötteket találtak, meg tudják-e mondani, hogy a napi új fertőzöttek mekkora hányada NEM ilyen intézményből szerezte a fertőzöttségét?
Hirdetés
Kult HVG 2024. november. 26. 20:00

"Amit mi csinálunk, az hosszútávfutás" – színfalak mögött az Ivan & The Parazollal

Néhány napon belül több helyen és több helyzetben is találkoztunk a jövőre hatodik nagylemezét megjelentető Ivan & The Parazollal, hogy megtudjuk, mitől különleges a zenekar új nagylemeze, hogyan áll most a 14 éves zenekar, mi történt velük az elmúlt években, és miért gondolják azt, hogy eljött az együttes aranykora. A HVG kisfilmje.