Itthon hvg.hu 2020. március. 30. 12:19

Vitézy: Itt az alkalom a budapesti közlekedés átszervezésére

Alig járnak autók, a tömegközlekedés helyett pedig biciklire ülnek az emberek, így a főváros most létrehozhatja a hiányzó kerékpáros-főhálózatot, és a gyalogosok helyzetét is javíthatja.

A koronavírus a fővárosi közlekedés alapos átszervezésére is lehetőséget ad Vitézy Dávid szerint. A Budapest Fejlesztési Központ vezérigazgatója közösségi oldalán azt írta: a közlekedési igények jelentősen visszaestek, a közösségi közlekedés utasszáma 80-90 százalékkal csökkent. Ennek oka részben a tömeges távmunka és az otthoni tanulás, részben pedig az, hogy sokan biciklivel vagy gyalog járnak a járvány miatt, hogy tarthassák a távolságot másoktól. Vitézy szerint

mindez vissza nem térő helyzetet jelent arra, hogy a kerékpározás és a gyaloglás budapesti feltételein javítsanak.

"Ebben a helyzetben sok város a többsávos utakon egy vagy akár több forgalmi sávot ideiglenes kerékpársávvá alakít, eddig hiányzó közvetlen összeköttetéseket nyit meg és jelzőlámpa-rendszereket hangol át a biciklisek igényeinek megfelelően – és minthogy erre most az autósok érdekeinek sérülése nélkül van lehetőség, Budapest is könnyen erre az útra léphetne" – írta. Ráadásul a biciklizést a kormány által bevezetett kijárási korlátozások sem tiltják, sőt, mint a szakember hangsúlyozza, a rendelet külön kitér a kerékpárszervizekre, amelyek továbbra is nyitva tarthatnak.

Vitézy szerint a főváros most hetek alatt létrehozhatja azt a hiányzó kerékpáros-főhálózatot, ami átjárhatóvá teszi a belvárost és összeköti azt a külsőbb kerületekkel. Ha működnek, ezek a megoldások a vészhelyzet végén véglegessé válhatnak, amennyiben pedig nem, ideiglenes voltuknál fogva könnyen visszafordíthatóak.

A vezérigazgató szerint a gyalogosok számára is minél több hozzáférhető közterületre van szükség a sűrűn lakott városrészekben. Ezeket akár teljes utcák és útszakaszok autók elől való lezárásával lehetne biztosítani.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.