Itthon hvg.hu 2020. március. 02. 16:56

Koordinált szabadságkivétel lehet a pedagógusok fegyvere

Alternatív eszközöket tervez bevetni a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete a dolgozók akaratának kifejezéséhez.

Koordinálhatják a szabadságuk kivételét a pedagógusok a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének (PDSZ) kezdeményezésére, amennyiben a kormány továbbra is ellehetetleníti a jogszerű sztrájk megszervezését. Erről az érdekképviselet elnöke, Szűcs Tamás beszélt hétfői sajtótájékoztatóján, amelyről a Népszava tudósított.

Szűcs Tamás PDSZ-elnök szerint a Munka törvénykönyve lehetővé teszi, hogy a pedagógusok hét munkanappal maguk rendelkezzenek, ezt pedig a közalkalmazotti törvény sem írja felül. A munkáltatók tehát kötelesek kiadni, ha a munkavállalók 15 nappal korábban igénylik. A PDSZ kongresszusán arról döntöttek, hogy április és május közepe között több napot is kijelölnek majd, amikor ezzel a módszerrel fognak tiltakozni

Ennek ellenére – írja a lap Szűcs szavait idézve – a klasszikus sztrájkról sem mondanak le, noha minimálisnak tartják annak az esélyét, hogy a kormánnyal bármilyen megállapodás születhet.

Ugyancsak a Népszava írta meg hétfő reggel, hogy az Emberi Erőforrások Minisztériuma érdekes kompromisszumot ajánlott a PDSZ sztrájkbizottságának. Azt javasolták, hogy délelőtt tartsák meg az első négy-öt órájukat a pedagógusok, utána pedig – a gyerekek felügyeletének biztosítása mellett – sztrájkolhatnak.

A szakszervezet válaszul kijelentette: ezt még vitaalapnak sem tekintik.

A pedagógusok követelései:

  1. A közalkalmazotti illetménytábla emelése.
  2. A tanárok heti kötelező óraszámának egységes, 22 órára visszaállítása.
  3. A pedagógusbérek mindig az aktuális minimálbérből, mint illetményalapból kerüljenek kiszámításra.
  4. A sztrájktörvény módosítása annak érdekében, hogy kiszámítható, törvényes keretek között kerülhessen sor munkabeszüntetésre, mint végső eszközre.
  5. Vonják vissza a Nemzeti alaptanterv idén januárban megjelent változatát.
  6. A szakképzési intézményekben dolgozók foglalkozása továbbra is a közalkalmazotti törvény, és ne a Munka törvénykönyve hatálya alá tartozzon.
  7. Csökkenjen a szakképzésben dolgozók munkaterhelése.
  8. A béremeléseknek, előmenetelnek legyenek törvényben foglalt garanciái.
Hirdetés
hvg360 Lőrincz Tamás 2025. január. 06. 06:30

A választás időpontjánál is fontosabb, telik-e osztogatásra a Fidesznek, miközben a kilátásoknál csak a közhangulat rosszabb

A Tiszának az előrehozott választás témájának napirenden tartása – ezzel együtt leginkább annak elkerülése – mellett a pártépítés lesz a legfőbb feladata 2025-ben, a Fidesznek pedig a gazdaság felpörgetése és saját táborának megtartása. Mi vár a magyar politikára és a választókra a most kezdődő évben?