Sajtótájékoztatót hívott össze a kormány azért, hogy a nemzeti konzultáció első két kérdését elmondják. Az egyikkel az Orbán-kormány egy korábbi döntését vonnák vissza, a másikkal a most is meglévő bírósági gyakorlatot szentesítenék.
Nem egyben teszi közzé a kormány a nemzeti konzultáció kérdéseit, ezután a napokban témakörönként külön-külön mondják el, mit fognak kérdezni – mondta el Dömötör Csaba, a Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára, aki ezúttal a kormány által „börtönbiznisznek” nevezett kártérítési ügyekre vonatkozó kérdéseket részletezte.
A kérdéseket azért nem bonyolították túl:
- az egyik arról szól, támogatja vagy ellenzi-e a válaszoló a nem megfelelő börtönkörülmények miatt indított kártérítési perek lehetőségét,
- a másik pedig arról, hogy a kártérítési pénzeket az elítéltek kapják-e meg, vagy biztosítani kelljen-e, hogy az az áldozatokhoz jusson el.
Az újdonság az a bejelentésben, hogy ezek szerint már az is lehetséges, hogy betiltanák a kártérítési per lehetőségét, ha embertelen körülmények között tartják a rabokat, pedig ezt a törvényt maga az Orbán-kormány tette lehetővé 2017-től.
Ami a második kérdést illeti: a kártérítési pénzek gyakran eddig is az áldozatok családjához kerültek, a bíróság joga volt erről is dönteni. Sőt van, hogy az áldozatok családja semmilyen más módon nem tud kártérítéshez a vagyontalan elkövetőktől, csak akkor, ha azoknak pénzt ítélnek meg.
Fahidi Gergely a "börtönbizniszről": A fogvatartottak tudnak számolni