Ráadásul 256 alapellátó fogorvosi praxis is üresen áll.
Januárban 469 háziorvosi és 256 alapellátó fogorvosi praxis állt üresen, így 725 praxisban helyettesítéssel oldják meg a betegek ellátását, míg tavaly év elején 670 praxis állt üresen, vagyis egy év alatt 55-tel nőtt azon praxisok száma, ahol nincs orvos - írta a Világgazdaság szerdán a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) honlapján elérhető adatok alapján.
A NEAK idén is megnyitotta a háziorvosi praxisjog vásárlásának támogatására a pályázatokat, összesen 1 milliárd 250 millió forint értékben, ám a lap úgy tudja, nincs nagy érdeklődés az üres praxisokra.
Az alapellátásban lévő praxisok száma 2018-ban is 70-nel csökkent, akkor a háziorvosok száma 4677 volt - idézi a lap a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) Egészségügyi évkönyvének adatait.
Ahhoz, hogy Magyarországon az egészségügyi ellátás optimálisan biztosítható legyen, 21 920 orvosra van szükség. A KSH adatsora szerint két éve összesen 20 299 állás volt betöltve, 1621-ben pedig nem dolgozott orvos. Az összes egészségügyi álláshelyet tekintve 131,7 ezer munkavállalóra van szükség a betegellátásban, ebből 124,5 ezer volt betöltve, és 7231 álláshely volt üres 2018 végén - írta a Világgazdaság.
Korábban Kincses Gyula, a Magyar Orvosi Kamara novemberben megválasztott elnöke arról beszélt, hogy bár lassult a praxisok megszűnése Magyarországon, még közel sem ideális a helyzet. Szerinte a csoportpraxisok nyújthatnak megoldást az egészségügyi alapellátás problémájának rendezésére. Kincses a letelepedési- és praxispályázatokat nem tartja jó megoldásnak, a praxisközösségek létrehozását viszont annál inkább. Úgy látja, ezek jó esetben úgy tudnak működni, mint egy mini rendelő.