Az Állami Egészségügyi Ellátó Központ és a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő adatai nem egyeznek arról, hány praxis működik országszerte.
Tovább fogynak a betöltött házi- és fogorvosi praxisok az Mfor cikke szerint. A lap a január 1-jei adatokra hivatkozva azt írja, hogy a tartósan – legalább hat hónapja – betöltetlen háziorvosi helyek száma az Állami Egészségügyi Ellátó Központ (ÁEEK) listáján 404-re nőtt, míg a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelőnél (NEAK) 469-re duzzadt.
Az eltérő számok miatt a lap megkereste az ÁEEK-t, ahonnan azt a választ kapta, hogy mindig a NEAK állítja össze a listát, ők is mindig az alapján dolgoznak. A szerint továbbra is Borsod-Abaúj-Zemplén megyében van a legtöbb üres praxis, szám szerint 59. Közülük nyolc tavaly, négy pedig 2020. január 1-jével szűnt meg. A második legrosszabb helyen Pest megye áll a 40 üres státuszával, amelyeknek több mint a fele, 21 szűnt meg 2019-ben. A legjobb a helyzet Baranya megyében, ahol csupán kilenc településen várnak háziorvosra.
Országosan még mindig 18 település van, ahol 16 éve, azaz 2004 óta nem találnak háziorvost.
A fogorvosok száma is csökkent. A NEAK listája szerint Budapesten hiányzik a legtöbb, 43 üres hely van, s közülük kettő már 16, illetve 18 éve betöltetlen. A második legrosszabb helyzetben Bács-Kiskun megye áll 32 fogorvosra váró hellyel. Hajdú-Bihar megyében azonban mindössze egy fogorvosra várnak.
Korábban Kincses Gyula, a Magyar Orvosi Kamara novemberben megválasztott elnöke arról beszélt, hogy bár lassult a praxisok megszűnése Magyarországon, még közel sem ideális a helyzet. Szerinte a csoportpraxisok nyújthatnak megoldást az egészségügyi alapellátás problémájának rendezésére. Kincses a letelepedési- és praxispályázatokat nem tartja jó megoldásnak, a praxisközösségek létrehozását viszont annál inkább. Úgy látja, ezek jó esetben úgy tudnak működni, mint egy mini rendelő.