Itthon hvg.hu 2019. december. 10. 07:45

Eddig összesen 72 millió forintra büntették a parlamenti képviselőket

Az abszolút rekorder Szél Bernadett, akit eddig hétszer szankcionáltak.

Mióta 2013-ban bevezették, 153-szor róttak ki pénzbírságot képviselőkre az Országgyűlésben – derült ki a 24.hu összesítéséből. Az eltelt hat évben összesen 72 millió forintra büntették a képviselőket.

Hét büntetésével a korábban LMP-s, most független Szél Bernadett vezeti a legtöbbször szankcionált parlamenti képviselők rangsorát.

A lap adatigénylésére kapott válaszokból kiderül, hogy a tiszteletdíjak csökkentéséből befolyt pénz az Országgyűlés Hivatalának költségvetésében maradványként szerepel. Több képviselő azonban azt mondta, hogy a büntetési gyakorlat időközben némileg változott. Az elején sárga csekket adtak, ezen azonban hamar módosították, és levonták a tiszteletdíjból a kiszabott büntetést.

A házvezetés sok esetben kezdeményezett büntetést. Bírságoltak, ha egy képviselő

  • sípolt,
  • bemutatott,
  • szirénázott,
  • megafonba beszélt,
  • táblát vagy molinót emelt a magasba,
  • esetleg papírokat szórt szét a teremben,
  • de volt, akit antiszemita kifejezésért büntettek meg,
  • és büntetés járt az elnöki emelvény elfoglalásáért is.

Az összesítés szerint a büntetés összege komoly mértékben nőtt az évek alatt: az első bírság még 131 ezer forintról szólt, az idén viszont már szabtak ki 1 millió 780 ezer forintos büntetést is.

A szinte csak ellenzéki képviselőket sújtó pénzmegvonás a gyakorlatban azt jelenti, hogy a bírságolt politikusoknak nem fizetik ki a tiszteletdíja egészét, csak azt, ami a büntetés levonása után marad. Emiatt több képviselő is pereskedik Strasbourgban.

Ugyanakkor bármekkora is legyen a büntetés, a képviselőknek a minimálbért mindenképp kézhez kell kapniuk.

Hirdetés
hvg360 Lenthár Balázs 2025. január. 09. 19:30

Századfordulós bűnügyek – Az országbíró titokzatos halála

Az alig tíz éve egyesült Budapest első szenzációs bűnügye volt Mailáth György országbíró meggyilkolása, hiszen a korabeli magyar állam legfőbb közjogi méltóságainak egyike vált bűncselekmény áldozatává. A minden információmorzsára éhes közérdeklődés komolyan hátráltatta a nyomozói munkát, amit a sajtó is csak nehezített, ugyanis a legvadabb feltételezéseket is tényként tálalta. Századforulós bűntényekről szóló sorozatunk első része.