Itthon hvg.hu 2019. november. 09. 09:53

Kártérítést kapott Galambos Lajos az „emberhez méltatlan börtönkörülmények” miatt

A Nemzetbiztonsági Hivatal volt főigazgatója a kémper néven elhíresült büntetőügy fővádlottja volt.

A magyar állam ellen kártalanítás ­miatt indított polgári perben a Fővárosi Törvényszék 2019. október 11-én kihirdetett elsőfokú ítéletével kötelezte az alperest, hogy fizessen meg nyolcmillió forintot az Ön által megjelölt felperes részére. Az ítélet nem jogerős.

Közölte a Fővárosi Törvényszék sajtóosztálya Galambos Lajos nyugalmazott vezérőrnagy polgári bíróságon indított kártérítési perére vonatkozó kérdésre, amit a Magyar Nemzet intézett a törvényszékhez. A lap úgy tudja, az ítélet ellen nem fellebbezett senki, így nincs akadálya, hogy jogerőre emelkedjen. Amint ez megtörténik, 15 napon belül kell a nyolcmillió forintot elutalni Galambos számlájára.

Galambos a kémper néven ismertté vált büntetőügy fővádlottja volt, 2011-ben kilenc hónapot töltött előzetes letartóztatásban, majd egy évet házi őrizetben. Galambos a lap szerint nemcsak a jogtalannak bizonyult kényszerintézkedések miatt, hanem az emberhez nem méltó börtönkörülményekért is perelt és nyert.

Galambos Lajos még 2015-ben, amikor – igaz, még nem jogerősen – felmentették a vádak alól, a Starsbourgi Emberjogi Bíróságon már indított kártérítést pert a magyar állam ellen. A strasbourgi bírák megállapították, a magyar hatóságok valóban megsértették Galambos szabadsághoz fűződő jogait. Az európai emberi jogi egyezmény szerint ugyanis senkit sem szabad indokolatlanul fogva tartani, és mindenkinek joga van ahhoz, hogy ügyét észszerű időn belül kivizsgálják, az ítélethozatalig pedig szabadlábon védekezhessen.

A bíróság elsőfokú, nem jogerős ítéle­tében 6500 euró (körülbelül kétmillió forint) kártérítés és 3000 euró perköltség megtérítésére kötelezte a magyar államot. A döntés ellen a panaszos és a kormány egyaránt fellebbezhetett, ám úgy tudjuk, az ítélet jogerőssé vált, a magyar állam pedig fizetett.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.