"Tőlem idegen minden politikai feszültségkeltés, akár jobb-, akár baloldalról történik" – írta a neurobiológus. Levele januárban landolt Orbán Viktornál, de egy részlete a napokban kiszivárgott.
Ahogy korábban megírtuk, a Magyar Tudományos Akadémiának új elnököt kell választania, miután az intézményt jelenleg vezető Lovász László a jövő évben kitölti a második hároméves terminusát is, így már nem lehet újra jelölni. Elképzelhető, hogy a posztot az Orbán Viktorhoz közel álló Freund Tamás kapja, akinek a napokban kiszivárgott egy levele (pontosabban annak egy részlete), amelyet még januárban küldött el a miniszterelnöknek.
Freund ebben egyebek mellett arról írt, hogy
a kormányt folyamatosan kritizáló, gyengén teljesítő társadalomtudományi kutatócsoportok, intézetek munkatársai – akiktől szerettünk volna megszabadulni –, itt fognak maradni a nyakunkon, külföldön a kutyának sem kellenek, ha intézetük megszűnik, egyetemi állásaikon akkor is túl fognak élni, és onnan tovább mételyezik a közéletet és a fiatalságot.
Az Mta.hu oldalon szerdán megjelent egy interjú, amelyben Freund arról beszél, hogy 2018 júniusában közel egy órán át tárgyalt a kormányfővel. "Próbáltam őt meggyőzni a kutatóhálózat kiválóságáról, az alapkutatás jelentőségéről, az MTA mint felügyelő szerv alkalmasságáról. Végül arra kért, hogy bár ő mindezt elhiszi nekem, de adjunk egy esélyt Palkovics miniszter úr stratégiájának, és ha nem működik, menjek vissza hozzá."
Freund szerint a levél tartalmát a Magyar Időkben szerette volna nyilvánosságra hozni, "de a főszerkesztő taktikai megfontolásból nem közölte". Hozzátette: "Ezért írtam a levél elején, hogy engem elsősorban nem a potenciális MTA-elnökség érdekel, elsődleges célom a kutatóhálózat megmentése.
Több pontban kifejtettem, hogy miért alkalmatlanok az ITM tervei a kormányzat valós vagy többek által annak vélt céljainak elérésére, és próbáltam bemutatni a károkozás mértékét. Kifejtettem, hogy az innovációs kapacitás növelésének nem fog használni az átszervezés, hiszen eddig sem az ITM által gyengének beállított alapkutatás volt a probléma. Leírtam, hogy az alapkutatás területén miért nem lehet a bázisfinanszírozást pályázatokkal kiváltani, és hogy a bizonytalanság, a bizalomvesztés miatt elmennek a legjobbjaink.
Freund úgy látja, az érvelése működött, hiszen "egyetlen kutatócsoport sem lett ellehetetlenítve, megszüntetve, és az ELKH Irányító Testületének ügyrendjében a megszüntetés, alapítás esetére kikötött – jelentős mértékben általam kiharcolt – kétharmados szavazati arány biztosítja, hogy a jól teljesítők a jövőben sem fognak sérülni.
Azt az újságírói következtetést, hogy én majd az MTA elnökeként utcára teszem a kormánykritikus társadalomtudósokat, végképp nem értem, hiszen az MTA elnökének semmi köze az ELKH IT döntéseihez.
Freund hangsúlyozta, hogy idegen tőle minden politikai feszültségkeltés, a polarizáltság fokozása, akár jobb-, akár baloldalról történik. A jobboldali sajtóban megjelenő, a megosztottságot fokozó cikkeket ugyanúgy károsnak tartja a közéletre és a fiatalság jövőképére. "A megfogalmazásért a magukat érintettnek érző társadalomtudós kollégák elnézését kérem, a levél nem a nyilvánosság számára íródott" – mondta a neurobiológus.
"Az Akadémián eddig többségében szakmai alapokon nyugvó viták folytak. Ha elnökké választana a Közgyűlés, egyik fő célom biztosan az lesz, hogy ez így is maradjon" – fűzte hozzá.