Itthon hvg.hu 2019. szeptember. 24. 18:15

Egy volt budapesti gimnáziumi tanár vallott diákja zaklatásáról

Vári György irodalomtörténész, volt újságíró névvel vállalta, hogy egy volt diákját megkörnyékezte, egy másik lánnyal pedig összejött, amikor már nem volt a tanára.

A Facebookon vallott Vári György arról, hogy karrierje kezdetén magyartanárként visszaélt tanítványai bizalmával, volt diákja, akivel erőszakoskodott, egy másikat pedig később, immár nem tanáraként, érzelmileg, szexuálisan kihasznált.

Vári így idézte fel az eseteket:

kezdő magyartanárként, hatalmammal, helyzetemmel visszaélve kihasználtam 17-18 éves tanítványaim rajongását, megkörnyékeztem, egy alkalommal erőszakoskodva fogdostam, zaklattam egyiküket, akivel később, évek után, egyszer lefeküdtem. Másikukkal közvetlenül azután jöttem össze, hogy formálisan megszűnt köztünk a tanári–tanítványi viszony, az első igazi kapcsolatát remélő lányt minden szempontból, minden módon, érzelmileg, szexuálisan egyaránt kihasználtam a végletesen kizsákmányoló viszony pár hónapos fennállása alatt, amelyet azután megszakítottam, hosszú évek alatt sem kiheverhető, súlyos érzelmi károkat, nehezen feldolgozható traumát hagyva magam után. Éveken át elhúzódó párkapcsolati, szexuális, érzelmi bizonytalanságokat, válságokat, rengeteg, nagyon lassan mérséklődő fájdalmat okoztam.

A posztban azt írja, szeretne bocsánatot kérni, sajnálja mindazt, amit elkövetett, de nem gondolja, hogy a bocsánatkérés bármit lezárna, elsősorban a saját történetével, a saját felelősségével szeretne elszámolni.

Vári visszaemlékezése szerint 24 évesen lett tanár egy budapesti gimnáziumban, ahol irodalom fakultációkat tartott 17-18 éves diákoknak. Saját bevallása szerint laza tanárként viselkedett, közvetlen volt a diákokkal, barátkozott velük, majd egyre bizalmasabb, egyre kevésbé formális viszonyba került a lány diákok némelyikével. "Tudtam és nem bántam, hanem hízelgett is sértett hiúságomnak, hogy ennek a viszonynak van fiú–lány dimenziója. (...) Nem gondoltam át az ennél kicsit rejtettebb, de nagyon is jelenlévő egyenlőtlenségeit egy ilyen kapcsolatnak. De valamilyen tudásom kellett, hogy legyen róluk, mert kihasználtam mindezt." - írja.

Vári a posztban ír arról is, hogy egy lánnyal erőszakoskodni is próbált.

Amikor egy éjjeli kocsmai beszélgetésünk során kezdeményeztem az egyik lánynál, hogy legyen közöttünk fiú–lány kapcsolat és ő ezt visszautasította, akkor is úgy vettem, hogy ez nyilván csak játék, valamiféle rejtett bíztatás, „magakéretés”, hiszen „nyilvánvalóan” bírjuk egymást, elkezdtem, ahogy én gondoltam, mintegy „bíztatásként” fogdosni, ugyan már, dehogynem szeretnéd Te ezt – véltem jelezni. Hiszen az ilyesmiről úgy véltem, bőven belefér.

Egy másik lányról pedig azt írta, rajongott érte tanárként, és amikor egyszer meglátogatta, akkor a lány engedett a "kezdeményezésének", majd elkezdődött köztük egy kizsákmányoló szexuális kapcsolat, amelynek alapja az érzelmi függés kihasználása volt. "Kapcsolat volt, azt mondtam neki, járunk, de nem volt benne semmi kölcsönösség, csak használat és manipuláció. Egy darabig kihasználtam az érzelmi függést, aztán véget vetettem a dolognak, ő viszont még hosszú éveken át küzdött ennek a 'viszonynak' a traumáival."

A történet nevek nélkül 2015-ben megjelent az  Üvegplafon blogon is, akkor az első lány azt mesélte, a férfi többször is tett szexuális ajánlatokat neki, ő pedig végül évekkel később engedett is neki, a másik lány pedig arról számolt be, hogy a férfi többször is szexre kényszerítette őt.

Vári György azóta a Magyar Narancs és a Népszabadság újságírójaként is dolgozott, 2010-ben az LMP képviselőjelöltjeként indult az országgyűlési választásokon a XIII. kerületben, 2016-ban azonban felhagyott az újságírással, jelenleg a Rabbiképzőben tanul rabbihallgatóként. Posztja végén arról ír, hogy ez is ösztönözte a kitárulkozásra, mert aki bizalmat kér, az nem tagadhatja meg az őszinteséget és a felelősség felvállalását.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.