Itthon hvg.hu 2019. szeptember. 12. 13:01

Juncker: Orbán le akart győzni, de nem sikerült

Jean-Claude Juncker szerint a magyar kormányfő magánbeszélgetéseken el szokta ismerni, hogy az Európai Bizottság sokat tett Magyarországért.

A nyolcvanas évek végén felnézett Orbán Viktorra, mert szembeszállt a szovjet vezetéssel, de ma már nem tartja európai vezetőnek a magyar miniszterelnököt Jean-Claude Juncker.

Az Európai Bizottság leköszönő elnöke a Euronews tévécsatornának adott exkluzív interjút, amelyben arról is kérdezték, vajon legyőzte-e őt Orbán, aki még plakátokra is rátette az arcképét.

"Orbán ezt akarta, de nem győzött le. Bár nagy különbségek vannak a gondolkodásunkban, a személyes kapcsolatunk továbbra is jó. Emiatt időről időre viccelődni is tudunk” – mondta.

Juncker elismerte, hogy mindig nagyon tisztelte a magyar kormányfőt, aki aztán egy útkereszteződésben másfelé fordult: kevésbé európaivá vált, és agresszív lett a bizottság irányába.

„Annak ellenére is, hogy a bizottság sokat tett Magyarországért, amit privát körben, magánbeszélgetéseken Orbán is elismer. De nyilvánosan nem" – mondta.

Amikor arról kérdezték, hogy európai vezetőnek tartja-e Orbánt, Juncker azzal vágott vissza, hogy „ő magyar”, ami azt jelenti, hogy az első számú gondja az országa, nem pedig Európa.

„Ez hatalmas hiba. Ha csak a saját országunk érdekel bennünket, ahol feltüzeljük az érzelmeket anélkül, hogy figyelnénk a tágabb európai összefüggésekre, akkor nem vagyunk európai vezetők, vak nemzeti vezetők vagyunk" – tette hozzá.

Juncker Trócsányi László bővítési biztosi jelöléséről csak annyit mondott, hogy nem ő nevezte ki. Ugyanakkor nem fogja kritizálni az új bizottsági elnököt, Ursula von der Leyent, mert a munkája nagyon bonyolult.

Hirdetés
hvg360 Lőrincz Tamás 2025. január. 06. 06:30

A választás időpontjánál is fontosabb, telik-e osztogatásra a Fidesznek, miközben a kilátásoknál csak a közhangulat rosszabb

A Tiszának az előrehozott választás témájának napirenden tartása – ezzel együtt leginkább annak elkerülése – mellett a pártépítés lesz a legfőbb feladata 2025-ben, a Fidesznek pedig a gazdaság felpörgetése és saját táborának megtartása. Mi vár a magyar politikára és a választókra a most kezdődő évben?