Lehet, hogy nemzetközi együttműködésért felelős biztosnak nevezik ki Trócsányi Lászlót, ami egy jó taktikai húzás lehet a bizottsági elnök részéről.
A "nemzetközi együttműködés – fejlesztési támogatás" vagy a "humanitárius segélyezés – katasztrófavédelem" területét bízná Trócsányi Lászlóra Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke – értesült a 444.hu nem hivatalos, de bizottsági ügyekben jól értesült forrásokból.
A lap úgy tudja – szintén nem megerősített forrásból –, hogy Orbán Viktor Trócsányinak is a bővítési portfóliót kérte Leyentől, ahogy öt évvel ezelőtt Navracsics Tibornak is ezért lobbizott, de arra a posztra a szlovén jelölt lehet a legesélyesebb.
A nemzetközi együttműködés és fejlesztés területét vivő biztos fő feladata az elmúlt öt évben az volt, hogy az afrikai, karibi és ázsiai térség kormányaival egyeztessen a szegénység elleni küzdelemről és az EU-s segélyek elosztásáról – emlékeztet a lap, amely szerint annyiban lehet magyar szempontból izgalmas a terület, mert Trócsányi bebizonyíthatná, hogy ügyesebb segélyezéssel otthon tudja tartani az Európába indulókat.
Vagyis igazolná az egyik fontos orbáni szólamot. Másrészt viszont ha Trócsányi lesz a felelős biztos, a magyar kormány talán kevésbé kötne bele az olyan EU-s megállapodásokba, amikbe eddig belekötött.
Korábban a hvg.hu is írt arról, milyen biztosi posztra számíthat a magyar jelölt. Ha a szakmai kompetenciáit nézzük, Trócsányi – volt igazságügyi miniszterként – a jogérvényesülési portfólióhoz értene leginkább, de a magyar kormánnyal szemben fennálló jogállamisági problémákat ismerve ez teljességgel kizárt. Ugyanígy nehéz lenne elképzelni, hogy a migrációs ügyeket vagy a klímavédelmet kapnánk meg. Az adóügyek és az oktatásügy pedig azért nem túl valószínű, mert azok már tartoztak hozzánk.
Akármennyire is szeretné magának megkaparintani a kormány, a bővítés és szomszédságpolitika is kétséges, hiszen a magyar külpolitika nem éppen a kiszámíthatóságáról híres. Az már elképzelhetőbb, hogy a nemzetközi együttműködést és fejlesztést kapjuk (ez az unión kívüli országokat segítő programokat fedi, beleértve a migráció kibocsátó országainak fejlesztését), pár napja még a közlekedés sem volt teljesen kizárt.
A Politicónak adott nyilatkozatából lehet tudni, hogy Trócsányit olyan portfóliók érdekelnék, amelyeket „felelősséggel és szakmai alázattal tudna ellátni”, és korábbi tapasztalatait is hasznosítani tudná. Ilyen lehetne például a bővítés, a szomszédságpolitika vagy akár a nemzetközi együttműködés és fejlesztés is. Vagyis utóbbi egyezne Ursula von der Leyen elképzelésével.