A roncsfeltáró munkálatokkal kapcsolatban Szijjártó Péter külügyminiszter pénteki sajtótájékoztatóján azt mondta, azt a TEK vezetője, Hajdu János koordinálja. Cél, hogy minél hamarabb felhozzák a roncsot, de egyelőre csak az előkészületi munkák folynak. A miniszter elhúzódó kutatási munkálatokra számít. Kang Kjung Vha dél-koreai külügyminiszter azt mondta, remélik, pontosan ki fog derülni, mi történt.
A Hableány turistahajó és a Viking Sigyn szállodahajó május 29-én éjszaka ütközött össze a Margit híd közelében, majd a turistahajó felborult és elsüllyedt fedélzetén 33 dél-koreai turistával és a kéttagú magyar személyzettel. A balesetben heten meghaltak, hét embert kimentettek, 21-en eltűntek, a szállodahajó kapitányát őrizetbe vették, de a hajó már elhagyta Budapestet. A tragédiáról minden részletet megtalál, ha IDE kattint. Az eset után Dél-Koreából nagyszámú küldöttség érkezett Magyarországra, az ázsiai ország elnöke pedig csütörtökön telefonon beszélt Orbán Viktorral, azt kérve:
Magyarország tegyen meg mindent a mentésben.
Pénteken délelőtt Kang Kjung Vha dél-koreai külügyminiszter és Szijjártó Péter magyar külügyminiszter közös sajtótájékoztatót tartottak Budapesten. A magyar tárcavezető arról beszélt sajtótájékoztatóján, hogy a „mai látogatás nem örömteli, az apropót nem a diplomácia kapcsolatok évfordulója adja”. Együttérzését és részvétét fejezte ki Szijjártó, gyors testi és lelki felépülést kívánt a túlélőknek. Világossá tette, a magyar hatóságok minden tőlük telhetőt megtesznek a mentésben, a keresésben és a körülmények vizsgálatában. A két külügyminiszter járt a TEK koordinációs központjában és a helyszínen is. Szijjártó elmondta a koreai miniszternek, hogy hasonlókat érezhet most, mint a magyarok a veronai busztragédia után.
Szijjártó köszönetet mondott a mentési és kutatási munkában részt vevő hatóságoknak és civileknek, majd elmondta, a vízi rendészet arról tájékoztatta, elhúzódó keresési munkálatokra kell számítani. Együttműködnek a szerb hatóságokkal a keresésben.
A roncsfeltáró munkákról azt mondta, azt a TEK vezetője, Hajdu János irányítja. Cél, hogy minél hamarabb felhozzák a roncsot, de egyelőre csak az előkészületi munkák folynak. De a körülmények nehezíti a Dunában folyó munkákat, a látótávolság közel nulla, a vízszint pedig folyamatosan emelkedik. A roncs hat méter mélyen lehet, Kang Kjung Vha dél-koreai külügyminiszter pedig jelezte, koreai búvárok is érkeztek. Szijjártó arról is beszélt, a lengyel légitársaság és a magyar reptér is jelezte, felajánlották segítségüket.
A BRFK szakértők bevonását rendelte el a nyomozásban, a magyar tárcavezető azt mondta, tárgyi bizonyítékokat foglaltak le, felmerült a személyes felelősség gyanúja, a szállodahajó kapitányát ezért őrizetbe vették. A cél Szijjártó szerint az, hogy minden kérdésre választ kapjanak a balesettel kapcsolatban, a felelősöket is megtalálják.
Szijjártó elmondta, a Viking kapitánya panasszal élt a gyanúsítás ellen, de az őrizetbe vétel ellen nem.
A dél-koreai miniszter a sajtótájékoztatón megköszönte a magyar hatóságok erőfeszítéseit, ő is részvététét fejezte ki, és osztozik a gyászban. Célként nevezte meg, hogy minél hamarabb megtalálják és azonosítsák az áldozatokat. Többször megköszönte az együttérzés szavait, illetve a magyar hatóságok munkáját. A sajtótájékoztató előtt közös megbeszélést folytatott a két fél, a dél-koreai miniszter szerint kiemelkedőek a két fél közötti diplomáciai kapcsolatok. Kérdésre a koreai miniszter azt mondta, információjuk szerint a Viking ment neki és borította fel a Hableányt, ami pillanatok alatt elsüllyedt. Erről tanúskodnak a korábban bemutatott videófelvételek is.
Reméli, pontosan kiderül majd, mi történt.
A sajtótájékoztató előtt a magyar tárcavezető, valamint Kang Kjung Vha dél-koreai külügyminiszter megnézte a szerdai baleset helyszínét. A budapesti hajóállomáson jelen volt még többek között Vargha Tamás, a Külgazdasági és Külügyminisztérium polgári hírszerzésért felelős államtitkára, Menczer Tamás, a tárca tájékoztatásért és Magyarország nemzetközi megjelenítéséért felelős államtitkára, valamint Győrfi Pál, az Országos Mentőszolgálat szóvivője. Az eseményen részt vett a katasztrófavédelem két tábornoka és a dél-koreai nagykövetség néhány munkatársa is.
Bencsik Attila, a Magyar Belvízi Fuvarozók Szövetségének elnöke a nap folyamán korábban azt mondta az M1-en, hogy a szállodahajó kapitányának őrizetbe vétele azt a feltételezést erősíti, hogy emberi hiba okozhatta, de teljesen nem zárható ki a műszaki hiba sem. „A Hableány nem elé fordult a nagyobb hajónak, hanem a kabinos hajó gyűrte maga alá a Hableányt.” Azonban hangsúlyozta, ez csak feltételezés, a vizsgálatok folynak az ügyben.