Itthon T. R. 2019. május. 30. 10:32

Büntetőeljárásban vizsgálják a dunai hajóbaleset körülményeit

„A büntetőeljárás ismeretlen tettes ellen zajlik, tömegszerencsétlenséget okozó vízi tömegközlekedés veszélyeztetése címén” – jelentette a rendőrség. Kiderült, a baleset után tíz perccel jelentették csak a hatóságoknak, hogy mi történt a Dunán.

Pál Adrián rendőr alezredes a BRFK csütörtök reggeli sajtótájékoztatóján először röviden ismertette az eddig történteket:

  • 21:05-kor történt a baleset,
  • a bejelentés tíz perccel később, 21:15-kor érkezett meg a hatóságokhoz,
  • 35 fő volt a Hableányon, a magyar személyzet két fő, 33 dél-koreai,
  • 7 embert kimentettek, három különböző kórházba szállították őket,
  • 7 holttestet találtak, 2 embert azonosítottak eddig,
  • 21 embert keresnek még mindig,
  • az összes vízi mentő és mind a 15 hajó részt vesz a keresésben,
  • Pál kiemelte a civilek segítségét.

A rendőrség büntetőeljárás keretében vizsgálja a baleset körülményeit.

Pál elmondta, a körülmények nem segítik a mentést, esik az eső, árad a Duna. Lejátszottak több olyan felvételt is a sajtótájékoztatón, ami a balesetkor készült. Megtudtuk:

a Hableány 7 másodperccel az ütközés után az oldalára borult és elsüllyedt. Az nem derült ki, a vészjelzést ki adta le a hatóságoknak tíz perccel a baleset után.

 

MTI / Bruzák Noémi

Az előttük álló feladatokról elmondta:

  • a legfontosabb az emberélet mentése, a keresés,
  • második a roncs kiemelése,
  • a harmadik a büntetőeljárás.

Palotai Zsolt Gábor tűzoltó ezredes arról beszélt, a gyors sodrás miatt kiterjedt területen keresik az eltűnteket, még most is a Duna egész folyamán kutatnak. A roncsok mellett pontont építenek ki a katasztrófavédők, innen merülnek majd a búvárok az elsüllyedt Hableányhoz. A kiemelés akár napokig is eltarthat. A roncsokat szonárral találták meg hajnal 1 után nem sokkal.

Keressük a kiemelés lehetőségeit – mondta.

A koreai nagykövetséggel folyamatosan kapcsolatban vannak a hatóságok, a rendőrség azt kérte, aki tud bármit, jelentkezzen, hátha tud segíteni a nyomozásban. A rendőr alezredes minden hatóság nevében részvétét fejezte ki.

Kérdésre válaszolva a hatóság tagjai elmondták: a hét elhunyt dél-koreai, a magyar legénység tagjai az eltűntek között vannak nyilvántartva. A nagy hajó legénységét már kihallgatták. A búvárok még mindig a vízben vannak, nem lehet tudni, a hajótestben lehetnek-e holttestek.

Arról, mi okozta a balesetet, a rendőrség nem mondott semmit egyelőre. A Viking kapitánya ukrán állampolgár, ez is kiderült, nagy tapasztalattal rendelkezett, mondta a rendőr alezredes.

A büntetőeljárás ismeretlen tettes ellen zajlik, tömegszerencsétlenséget okozó vízi tömegközlekedés veszélyeztetése címén – jelentette ki a rendőr ezredes.

22 nő, 1 gyermek, 12 férfi tartózkodott a hajón, de a rendőrség nem erősítette meg, hogy az elhunytak között gyermek és idős ember is van.

 

Percről percre tudósításunkat ITT találja.

Hirdetés
hvg360 Lenthár Balázs 2025. január. 09. 19:30

Századfordulós bűnügyek – Az országbíró titokzatos halála

Az alig tíz éve egyesült Budapest első szenzációs bűnügye volt Mailáth György országbíró meggyilkolása, hiszen a korabeli magyar állam legfőbb közjogi méltóságainak egyike vált bűncselekmény áldozatává. A minden információmorzsára éhes közérdeklődés komolyan hátráltatta a nyomozói munkát, amit a sajtó is csak nehezített, ugyanis a legvadabb feltételezéseket is tényként tálalta. Századforulós bűntényekről szóló sorozatunk első része.