Itthon hvg.hu 2019. április. 05. 10:02

Akadálymentesítés 3-as metró módra: 16 perc átszállni a villamosról kerekesszékkel

Több száz méteres kerülő, két liftezés és egy rámpa: ilyen egyszerű lejutni az 1-es villamos peronjáról a metróba.

Nem akadálymentesítették az Árpád híd metróállomást, ezért a mozgássérültek csak 16 perc alatt tudnak átszállni az 1-es villamosról a metróra – írja a Közlekedő Tömeg. Holnapjukon videót is közzétettek a tortúráról, amelyen jól látszik, hogyan lehet átjutni az Óbudáról érkező villamos peronjáról az Újpest felé tartó metró peronjára.

Ehhez több száz métert kell kerülniük a Váci út és a Róbert Károly körút keresztezéséhez, menet közben pedig egyszer le kell liftezniük az aluljáróba, majd feljönni onnan a rámpán, végül megint leliftezni a túloldalon.

Más átszállási irányokban sem jobb a helyzet: a belvárosból metróval érkezőknek a ma még félkész volánpályaudvar akadálymentes megközelítéséhez 10 percre van szükségük.

Újpest-központnál pedig csak a felszín érhető el lifttel, az aluljáró nem, zebrák pedig szintén nincsenek. Itt is 10-15 perces kerülőkkel kell számolnia annak, aki át szeretne szállni.

A Közlekedő Tömeg emlékeztetett rá: az utóbbi másfél évben többször szóba került, hogy ott, ahol a liftek építése túl nagy kihívást jelentene, a városvezetés a mozgólépcsőkkel párhuzamosan futó ferde liftek építését támogatja. A szokatlan megoldás azonban több kérdést is felvet: mindez megfelel-e a hatályos előírásoknak és az akadálymentesség követelményeinek, találtak-e már gyártót, hány utas felszínre jutását tudja biztosítani a ferde lift, és mennyivel lesz miattuk kevesebb mozgólépcső az egyes állomásokon.

A 3-as metró felújított szakaszát március 30-án adták át az utasforgalomnak, a délit viszont már szombaton lezárják, emiatt jelentős változásokra kell számítani a közlekedésben.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.