Nevetséges indokkal magyarázzák a szülőknek a Debreceni Gyermekklinikán, hogy miért nem használhatják a beteg gyerekeiket kísérő szülők az intézménynek átadott adományágyakat. A helyette kínált alternatíva egy vicc: egy 45 cm széles kozmetikai szék, vagy a föld.
A fekhelyek kényelmetlenségével magyarázta egy felhábordott anyukának pénteken a debreceni egyetem gyermekklinikájának egyik dolgozója, hogy a gyerekeik mellett maradni akaró szülők nem használhatják azokat az összecsukható ágyakat, amelyket az Ágyat az anyukáknak akciót elindító Orosvári Zsolttól kapott az intézmény még decemberben. Az anyukát ezek után egy 45 cm széles, eredeti funciója miatt külön ülő-, láb- és hátrészből álló (vagyis a támlák között jókora mélyedést rejtő) kozmetikai szék fogadta.
Kétségkívül nem a földön kellett (volna) aludnia, de ő még is inkább ez utóbbit választotta, a rendkívül keskeny, csúszós műbőr felületű „ágy” ugyanis alkalmatlannak bizonyult az alvásra: már néhány óra múltán, még úgy is durván megfájdult tőle a dereka, hogy a réseket megpróbálta kitömni. Az esetét egy debreceni szülőcsoportban megosztó anyuka leíréásához rövid időn belül számos hasonló komment érkezett, volt, aki pár hetes csecsemője mellett a még be nem gyógyult császármetszés sebével kényszerült az „ágyra”, amíg le nem költözött ő is a földre, ahol legalább a babát is maga mellé tudta venni – ellentétben a keskeny, alapvetően 30-60 perces tartózkodásra és félülő pozícióban való használatra kitalált székkel.
Ahogy korábban megírtuk, a volt egészségügyi államtitkár, Nagy Anikó vezette budapesti Heim Pál kórházon kívül a Matolcsy György jegybankelnököt és Vlagyimir Putyin orosz elnököt díszdoktorrá avató Debreceni Egyetem Gyermekklinikája az egyetlen olyan, gyerekeket ellátó hazai egészségügyi intézmény, amely végül visszautasította a felajánlott ágyakat. A klinika főigazgatója február végén egyébként még maga is megköszönte az akció szervezőinek a korábban átadott húsz ágyat, múlt héten viszont már azt írta a hvg.hu megkeresésére, hogy a kórtermekben nem tudják használni azokat, ezért az épülethez tartozó kismamaszállón helyezték el őket. (Itt viszont ugye nem lehetnek közvetlen a gyerekeik mellett a szülők, pedig Orosvári Zsolték célja pont az volt az akcióval, hogy minden anyuka/apuka a gyereke mellett maradhasson és ne olyan áron, hogy emiatt a földön, vagy egy széken kelljen éjszakáznia.)
A klinika eljárása miatt közben elszabadultak az indulatok az intézmény egyik, a gyermek haematológiai osztályán dolgozó orvosa bejegyzése alatt is. Szegedi István (aki mellesleg az Együtt képviselője a debreceni közgyűlésben, a 2018 áprilisi választáson a párt egyéni képviselőjelöltje is volt) a posztban „agresszív adományozónak” nevezte Orosvári Zsoltot, és arról írt, hogy egy „normális” adományozó megkérdezi, hogy hozhat-e ágyat, mielőtt beállít vele. (Más szavakkal, de nagyjából ugyanezzel érvelt egyébként a hvg.hu-nak korábban az intézmény igazgatója is, megfeledkezve a tényről, hogy a klinika korábban még azzal a kéréssel fordult az akciót koordináló alapítványhoz, hogy az első körben átadott húsz ágy után még továbbiakat is próbáljanak meg küldeni.)
Néhány, a klinikán tapasztalatokat szerzett, földön alvó szülő azonban kikérte magának a hangnemet, és emlékeztette Szegedit, hogy a klinikára Orosváriék nem erővel tuszkolták be az ágyakat, hanem megkérdezték az intézményt, hogy kéri-e, és miután a vezetés igent mondott, csak azután adták át őket. A kommentháborúban olyan - bicskanyitogató - érvek is elhangzottak, hogy
„3 évente 2 éjszakát miért nem lehet kibírni”
és, hogy
"nem pihenni megy oda senki”,
a vitában pedig az intézmény egyik másik dolgozója is védelmébe vette Szegedit, egyebek mellett azzal érvelve, hogy „egészségügyi intézményben betegellátás során csak a higiénés követelményeknek megfelelő orvostechnikai eszköznek minősülő eszköz használható”, illetve, ha el is férne a kórteremben az adományágy, akkor azt a hozzátartozó távozása után nem lehetne megfelelően fertőtleníteni.
Az érvelés ugyanakkor ugyanúgy sántít, mint a Heim Pál kórház korábbi hasonló érvei, a szülők által posztolt képeken ugyanis jól látszik, hogy az összecsukható fekhelyek bőven beférnének a kórtermekbe, az éjszaka végén pedig egy 15*15*60-as, hálózsáknyi helyen tárolhatók. Másrészt az ágyakat szándékosan, részben pont a fertőtleníthetőség miatt egészségügyi szakemberek, köztük gyermekorvosok és kórházi dolgozók bevonásával választották ki az akció elindítói, és az ország több, mint 50 intézménye azóta is gond nélkül használja is őket.