Április elsején közli az államilag támogatott tankönyvek listáját az Oktatási Hivatal, az idén pedig a magánkiadóknak már jóval kevesebb kiadványa kerülhet fel a listára.
Néhány héten belül szembesülnek a szülők a tankönyvpiac államosításának utolsó fejezetével, április elsején közli ugyanis az Oktatási Hivatal az állami támogatással beszerezhető tankönyvek listáját - írja az eheti HVG.
Az idén viszont már csak azokat a tankönyveket kaphatják meg ingyen a gyerekek, amelyek megfelelnek a kormány ideológiai elvárásának, a magánkiadók tankönyveire 2013-ban kiadott engedélyek ugyanis 2018-ban lejártak, januárban a kormány pedig úgy rendelkezett, hogy egy évfolyamon minden tárgyból csak két tankönyvet lehet felvenni a támogatott listára, ez pedig az állami kiadók kiadványaival is teljesíthető.
A teljesen magyar kézben lévő, és korábban piacvezető Mozaik Kiadónak tavaly például még 196 tankönyve került fel a hivatalos tankönyvjegyzékre, idén viszont már csak 21 kiadványa fog.
Az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet pedig hiába látott neki nagy és merész tervekkel az új tankönyvek fejlesztésének, kapkodás lett belőle, az ideológiai cenzúra pedig tönkretett mindent, rendszeresen derülnek ki a könyvekbe rejtett politikai utalások. Az is problémát okoz, hogy a középiskolai felvételi vagy az érettségi nem az egységes tankönyveken alapulnak.
Bár a kormány a tankönyvek ingyenessé tételével érvel, valójában kölcsönkönyveket kapnak a diákok, amiket az év végén vissza kell adni, és ha belefirkáltak, akkor ki is kellene fizetni.
További részletek az egységesített tankönyvpiacról, a kiadókról és a szülők lehetőségeiről az eheti HVG-ben olvashatnak!