A Népszava szerint új koncepció formálódik, ezt jelzi a washingtoni Holokauszt Múzeum vezetőjének budapesti látogatása. Az emlékközpont idén már Köves Slomó szerint sem nyílik meg.
Új koncepció formálódik a Sorsok Házával kapcsolatban, amelynek már nem Schmidt Mária a gazdája - írta a Népszava.
A lap értesülései szerint ezt jelzi, hogy Magyarországra jött, és ezen a héten Köves Slomóval, az Egységes Magyarországi Izraelita Hitközség (EMIH) vezető rabbijával tárgyalt Paul Shapiro, a washingtoni Holokauszt Múzeum képviselője. A téma az EMIH tulajdonába adott Sorsok Háza, az évek óta üresen álló józsefvárosi emlékközpont volt.
A befolyásos amerikai intézmény korábban keményen bírálta a fideszes kormány emlékezetpolitikáját, tiltakozott az ellen is, hogy a Sorsok Házában egy olyan kiállítást hozzanak létre, amely elhallgatja, milyen súlyos felelősség terheli a magyar államot a vészkorszakért. A washingtoni múzeum pár hónapja arra is felszólította a magyar kormányt, hogy tartsa be a nemzetközi szervezetek felé tett 2015-ös vállalását. Jelesül azt, hogy Schmidt Mária, a Terror Háza Múzeum főigazgatója nem vesz részt a Sorsok Házában rendezendő kiállítás létrehozásában.
Hírek szerint Eric Jack Pickles, a brit Holokauszt Emlékbizottság vezetője is Budapesten egyeztet majd a Sorsok Házáról, és csökkenni látszik a jeruzsálemi Jad Vasem intézet ellenállása is. Orbán Viktor pedig Jair Bolsonaro brazil elnök beiktatásán azt közölte Benjamin Netanjahu izraeli kormányfővel, hogy hamarosan teljesen új tervekkel állnak elő a Sorsok Házával kapcsolatban.
A Miniszterelnökséget vezető Gulyás Gergely tavaly szeptemberben, rendkívüli sajtótájékoztatón jelentette be, hogy a kormány az EMIH tulajdonába és üzemeltetésébe adja a Sorsok Házát. Gulyás akkor azt mondta, hogy a józsefvárosi intézmény a magyarországi holokauszt 75. évfordulóján, tehát idén megnyitja kapuit.
A Népszavának ugyanakkor több, a Sorsok Háza új koncepciójának kidolgozásában résztvevő történész és kutató azt mondta: 2019-ben sem fog megnyílni az emlékközpont. Így gondolja Köves Slomó is, aki a lapnak azt mondta: nehezen tudja elképzelni, hogy ebben az évben megnyílik a Sorsok Háza.
A témával foglalkozó szakértők körében az a hír járja, hogy akár két-három évre is igénybe vehet, mire sikerül kidolgozni a Sorsok Háza általánosan elfogadott koncepcióját.