Minden tagállam meghosszabbítaná, a magyar kormány feltételeket köt.
Magyarország miatt hiúsulhat meg a Fehéroroszország elleni uniós fegyverembargó meghosszabbítása – írta névtelen forrásokra hivatkozva a Szabad Európa Rádió. Az embargó 2011 óta van életben, viszont évente meg kell hosszabbítani, amihez az összes európai uniós tagállam hozzájárulása szükséges.
A következő hosszabbítás határideje február utolsó napja. a lap forrásai szerint azonban a magyar kormány egyelőre nem adta hozzájárulását. Szavazatukért cserébe azt követelik, hogy minél előbb fogadják el az EU és Fehéroroszország jövőbeli kapcsolatait részletező dokumentumot. A Fehérorosz Partnerség Priotiásairól már két éve folynak a tárgyalások Brüsszel és Minszk között, a többi közt környezetvédelmi ügyekről, gazdasági együttműködésekről és az emberi jogok helyzetéről is szó van benne.
Az eredeti tervek szerint már 2018-ban aláírták volna, de Litvánia ragaszkodott hozzá, hogy foglaljanak bele garanciákat is a Fehéroroszországban épülő új orosz atomerőmű biztonságával kapcsolatban.
Az Európai Unió Fehéroroszországgal kapcsolatban 170 ember és négy vállalat ellen először 2004-ben vezetett be korlátozó intézkedéseket két ellenzéki politikus, egy üzletember és egy újságíró eltűnése miatt. Később további korlátozó intézkedéseket el a nemzetközi választási normák és a nemzetközi emberi jogok megsértése, valamint a civil társadalom és a demokratikus ellenzék mozgásterének visszaszorítása miatt is. A szankciók listáját 2011-ben egészítették ki a fegyverembargóval. 2016 februárjában az unió úgy döntött, hogy megszünteti a korlátozó intézkedések jelentős részét, csak a fegyverembargót és négy ember elleni szankciókat tartja fent.
Az embargó idei meghosszabbítását már január óta tárgyalják az EU képviselői, és a lap szerint a magyarok kivételével egyik tagállam sem akarja, hogy összekössék a partnerségi megállapodás kérdésével. Egy másik forrás azt mondta, a magyarok Fehéroroszországot tesztként használják, hogy kiderítsék, "milyen messzire mehetnek el". Hasonló taktikát terveznek ugyanis az Oroszország elleni gazdasági szankciók tárgyalásain.
A Szabad Európa Rádió megkeresett egy névtelenséget kérő magyar kormányzati tisztviselőt, aki csak annyit mondott, hogy "folyamatban lévő ügyekről nem kíván nyilatkozni".
Nem ez az első uniós botrány a héten, ami Magyarországgal kapcsolatos. Hétfőn ülnek össze az EU-s tagállami külügyminiszterek és az Arab Liga tagállamainak külügyminiszterei, hogy a február 24-25-i EU–LIGA-csúcstalálkozót előkészítsék, azonban a magyar kormány ellenállása miatt kvázi felesleges az egész tanácskozás. Ahogy arról a 444 beszámolt, a megállapodást egyedül a magyar kormány vétózta meg, mert abban utalás van az ENSZ migrációs csomagjára.