Korábban arról volt szó, szolidaritási alapot hoznak létre, de először nem árulták el, mi lett a kezdeményezéssel. A többi ellenzéki párt jótékonykodik, a kormánypárti képviselők hazaviszik a kétszázezer pluszt.
Július végén, nem sokkal az országgyűlési képviselők fizetésemelésének megszavazása után jelentette be Tóth Bertalan MSZP-elnök, hogy szolidaritási alapot hozott létre az MSZP, a terv az volt, hogy a szocialisták a megemelt bér 10 százalékát felül további kétszázezer forintot fizetnének be havonta, emlékeztet a 24.hu.
A pártnál úgy számoltak, így havonta hárommillió forint folyik majd be, és évente kétszer pályázatot írnak ki különböző társadalmi célok támogatására, először októberben. A portál rá is kérdezett, hogyan áll a gyűjtés, de választ nem kaptak.
A több parlamenti frakciót is kérdezték, mit kezdtek a megemelt bérükkel. A Jobbik képviselői az eddigi gyakorlatnak megfelelően a tiszteletdíjuk 10 százalékát utalják egy alapítványnak, amelynek így a megemelt fizetésekből még több jut. Az adományokat a Jobbik Szeretetszolgálata kezeli, amely rászorulóknak segít, illetve gyerekeket táboroztat. „A Fidesz által kiszabott igazságtalan büntetés kifizetésében a képviselőink szintén szerepet vállalnak” – írták.
A DK képviselői nem szavazták meg maguknak a fizetésemelést. „De ha már más pártok így döntöttek, akkor a pluszbevételből még több lehetőségünk nyílik jótékonysági akciók finanszírozására” – válaszolta Gréczy Zsolt frakciószóvivő, hozzátéve, hogy a DK Segít-program keretében korábban is többször osztottak ételt, vásároltak tanszereket, osztottak ruhát. Gyurcsány Ferenc pedig a teljes fizetését minden hónapban jótékony célra ajánlja fel.
Az LMP azt mondta, hogy a párt „határozottan ellenezte a képviselői tiszteletdíjak megemelését, ezért az országgyűlési frakció tagjai a fizetésükből civileknek, egyszülős és nyugdíjas szervezeteknek, valamint korai fejlesztő központoknak és lakhatási problémákkal küzdő családoknak nyújtanak pénzügyi támogatást.”
A Párbeszéd frakció képviselői is adományozásra fordítják a fizetésemelésüket. Egyedül ez a párt árulta el konkrétan, hogy a frakciótagok hová utalják a pénzt:
- Burány Sándor a Kispesti Rászorultak Megsegítésére Közalapítványnak,
- Mellár Tamás a Mindenki Pécsért Mozgalomnak,
- Kocsis-Cake Olivio ad a Lépjünk, hogy léphessenek egyesületnek, a Kettős Mércének és a Párbeszéd Tenni kell programjának keretén belül ad tűzifára és tartós élelmiszerre rászorulóknak,
- Szabó Tímea és Tordai Bence is több helyre ad, de a Tenni kell program keretében tűzifára ők is fordítanak.
Bánki Erik, a Fidesz képviselője még korábban azt mondta, „ha egyes csoportokat nézünk, akkor, a pedagógusok bére több mint ötven százalékkal nőtt, az egészségügyi dolgozók bére pedig több mint hatvan százalékkal fog. Ezután már csak az utolsó szektor, a képviselők fizetésemelése maradt hátra, azt pedig, hogy ezeket csak 16,5 százalékkal emelték, nem lehet nem mértéktartónak, és nem lehet igazságtalannak nevezni.”
A képviselők fizetését egyébként évente akarják emelni.
Szemlénk megjelenése után az MSZP közleményt adott ki, amit változtatás nélkül közlünk: |
„A Magyar Szocialista Párt a születésnapján, 2018. október 7-én 12 millió forintos keretösszeggel kiírta a nyáron létrehozott Szolidaritási Alap első pályázatát. Az MSZP országgyűlési képviselői - a nyáron hozott elnökségi döntésnek megfelelően - ebbe az alapba fizetik a megemelt képviselői fizetés növekményét. Pályázni a 2018. november 5. és december 18. között megvalósuló karácsonyi karitatív akciókra (adománygyűjtés, ételosztás, stb...) és őszi rendezvények szervezésére lehet. Pályázatot az MSZP területi szövetségei, tagozatai és platformjai nyújthatnak be. A pályázatok beérkezésének határideje 2018. október 24. Az MSZP a következő pályázatát várhatóan 2019. első félévében írja ki.” |