Itthon hvg.hu 2018. szeptember. 07. 15:12

Német emberi jogi díjat kapnak a Helsinki Bizottság vezetői

Az 1986-ban alapított Pro Asyl Alapítvány a legtekintélyesebb menedékjogi civil szervezetnek számít Németországban.

Kádár András Kristóf és Pardavi Márta, a Magyar Helsinki Bizottság társelnökei kapták idén a Pro Asyl Alapítvány emberi jogi díját – közölte a civil szervezet. 

A Pro Asyl azzal indokolta a két magyar jogvédő elismerését, hogy a Magyar Helsinki Bizottság a folyamatosan romló körülmények ellenére is következetesen kiáll a jogállamiság és az emberi jogok védelmében. A német alapítvány különösen fontosnak találta a Helsinki Bizottságnak a menekülők jogvédelméért folytatott áldozatos tevékenységét.

A magyar civil szervezet ingyenes jogsegélyt biztosít menedékkérőknek a menedékjogi eljárásban, míg a már védelemben részesítetteknek pedig a családegyesítésben segít. Segítséget nyújt menekülők mellett fogvatartottaknak, hatósági erőszak és önkény áldozatainak, valamint a magukért vagy közösségükért kiálló és ezért meghurcolt polgároknak is.

A Pro Asylt 1986-ban Jürgen Micksch lelkész alapította, és a legtekintélyesebb menedékjogi civil szervezetnek számít Németországban. Az ötezer euróval járó emberi jogi díját 2006 óta ítéli oda elsősorban a menedékjog területén tevékenykedő, példamutató személyeknek. Az első elismerést is a Magyar Helsinki Bizottság aktuális vezetője vehette át, akkor Kőszeg Ferenc kapta a díjat.

Azóta egyházi személyeket, újságírókat, jogászokat és civil aktivistákat jutalmazott a Pro Asyl. Tavaly egy evangélikus lelkésznőt, Doris Otminghaust és egy zsidó hitközségi vezetőt, Wolfgang Seibertet tüntették ki. Mindketten kiutasított menekülőket fogadtak be és részesítettek egyházi azíliumban, védelemben.

A legnagyobb német civil menekültügyi szervezet elismerését a Majna-parti Frankfurtban adják át holnap.

Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. december. 03. 20:00

„Kib*szott okos vagyok!” – így döntötték be Jeffrey Skilling könyvelési trükkjei a világ egyik legnagyobb cégbirodalmát

Az 1985-ben alakult Enron tizenöt év alatt Amerika ötödik legnagyobb vállalatává nőtt százmilliárd dollár feletti forgalommal, a „nyereségességének pedig nincsenek határai, csak ha te állítod fel azokat” – vélték a vezetők. A hihetetlen eredmények kulcsfigurája Jeffrey Skilling – a vállalat egykori tanácsadójából lett vezérigazgató –, aki kreatív pénzügyi ötleteivel a világ egyik legnagyobb vállalati sikerét, majd végül csődjét hozta össze. Nagy csalások című sorozatunk legújabb cikke.