Itthon hvg.hu 2018. augusztus. 13. 14:03

Már árnyaltabb az ELTE álláspontja a gender szak tervezett megszüntetéséről

Nem tervezték a képzés megszüntetését, de tudomásul veszik és tiszteletben tartják a fenntartó döntését – egy múlt heti közlemény szerint még ez volt az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) álláspontja arról, hogy az Emmi és az igazságügyi tárca a társadalmi nemek mesterszak megszüntetését tervezi.

Néhány nappal később viszont úgy tűnik, az egyetemnek árnyaltabb az álláspontja. A legfrissebb közleményükben azt írják, a kormányzati szervektől nem kaptak közvetlen megkeresést a szak megszüntetésével kapcsolatban, a rendelettervezetről a Magyar Rektori Konferencia közvetítésével szereztek tudomást, a fenntartó az MRK-n keresztül kérte be a magyar felsőoktatási intézmények álláspontját a tervezett rendeleti szabályozásról.

Az ELTE a rendelkezésre álló véleményezési határidőn – azaz 24 órán – belül megfogalmazta a tervezettel kapcsolatos észrevételeit az MRK részére. Ebben az Egyetem határozottan és egyértelműen kifejtette egyet nem értését a társadalmi nemek tanulmánya mesterszak rendeleti megszüntetésével kapcsolatban – írják a közleményükben.

Az ELTE többek között kifogásolta, hogy az előterjesztés nem tartalmaz indokolást a társadalmi nemek tanulmánya mesterszak megszüntetésére, és az észrevételeiben szakmai egyeztetést kezdeményezett a megszüntetni tervezett szak tartalmáról. Az ELTE „egyértelműen és kifejezetten rögzítette, hogy szakmailag indokolatlannak tartja, hogy szakmai egyeztetés nélkül egy olyan, az összes szakmai szűrőn megfelelt mesterszak kerülne megszüntetésre, amely hosszú távon biztosíthatja olyan szakemberek utánpótlását, akik a férfiak és nők közötti társadalmi viszonyokkal és egyenlőtlenségekkel, így a család és a népesedés kérdésével, mindezek magyarországi és globális gazdasági és kulturális okaival és következményeivel foglalkoznak”. Ezért is megneveztek olyan szakmai témaköröket, amelyek „nem hogy feleslegesek, hanem a magyar társadalom égető problémáira mutatnak rá, és amelyek megoldásában a kormányzat is kinyilvánította aktív részvételi szándékát”. Ilyenek a gyes és a gyed, társadalmak elöregedése miatt fellépő gondoskodási krízis hatása a nőkre, a nők és férfiak jövedelme közti különbség, vagy a halandósági mutatók nemek szerinti eltérései.

Mivel azonban a fenntartó minisztériumnak jogában áll a képzési portfólió megváltoztatása, beleértve egyes szakok indításának megakadályozása, az ELTE tudomásul veszi a döntést, ugyanakkor fontosnak tartaná a témakörrel kapcsolatos szakmai és társadalmi vita előzetes lefolytatását.

Hirdetés