A fideszes EP-képviselő szerint az egész Unióra nézve súlyos következményei lennének, ha szakít a Fidesszel a Néppárt. Schöpflin György biztos abban is, hogy átmegy a parlamenten a 7. cikk alkalmazását kezdeményező javaslat, amellyel végső esetben a szavazati jogot is meg lehet vonni. A baloldalnak is adott néhány jótanácsot.
Minden nagyon cseppfolyós azzal kapcsolatban, kizárják-e a Fideszt az Európai Néppártból vagy sem - mondta a Népszavának adott interjúban Schöpflin György, a Fidesz EP-képviselője, aki politológus is. Arról beszélt, lehet, hogy eljut a helyzet idáig, hiszen
"a néppárton belül van egy baloldali szárny – a Benelux államok, a svédek, a portugálok egy része, akik kényelmetlenül érzik magukat velünk egy frakcióban."
Arra nem kapott választ, hogy mi történik, ha kizárják a Fideszt, amit eleve nehéz megtenni, arra nincs is szabály, hogy egy egész nemzeti delegációt kizárjanak.
"Egyénileg hogy zárnak ki? Majd kiállítanak minket a pódiumra, és egyenként szavaznak rólunk? Emberileg ez milyen lenne már?"
Ha mégis megtörténik, akkor "lehet, hogy komolyabban vesszük majd Matteo Salvini ajánlatát, hogy legyen az Európai Parlamenten belül egy eurókritikus csoport, a Ligák Ligája. És akkor mindenki szembenézhet majd a következményekkel."
Péládul azzal, hogy létrejön egy blokkoló kisebbség, ami megvétózza például az új költségvetést, működésképtelenné teszi az EU-t, vagy megakadályozzák az új uniós biztosok választását.
"Én elkerülném ezeket a következményeket."
Schöpflin szerint az Európai Parlamentben a négy baloldali frakció kivétel nélkül megszavazza majd a mumusként emlegetett 7. cikket - amellyel végső soron a szavazati jogot is meg lehet vonni egy országtól -, a kérdés csak az, megkapja-e a kétharmados többséget, illetve mit kezd vele a Tanács.
Jótanácsai a baloldalnak
Azt mondja, a mai ellenzéknek van még visszaút a hatalomba, de a baloldal ezt nem tudja felvállalni, mert zsákutcában vesztegel.
"Ennek következtében a kormányra sem tudnak hatni, ami nem biztos, hogy egészséges."
A kiúthoz három lépésre van szükség szerinte:
- Kérjen bocsánatot 2006. október 23.-ért.
- Hagyja abba a lejáratást és kössön paktumot a kormánnyal. Az 1917-es holland példát ajánlja, ahol a különböző politikai közösségek megállapodtak, és bár a képviselt társadalmi csoportok távol álltak egymástól, az elitek egyeztettek, és ezzel egy évtizedekig jól működő politikai rendszert hoztak létre, amit a nagyszabású bevándorlás bolygatott meg. Szerinte ilyen ajánlaton a Fidesz is elgondolkodna.
- A baloldal fogadja el: a nemzet létező entitás, ennek a fogalomnak van tartalma, az emberek számára ez egy megélhető élmény. "A probléma, hogy a baloldal liberális része ezt képtelen elfogadni, mert csak univerzalizmusban tud gondolkodni."