Itthon hvg.hu 2018. július. 10. 16:14

A bíróság szerint lehet Soros kampányközpontjának hívni egy civil szervezetet

A Szekszárdi Törvényszék ítéletet hozott abban a perben, amit az Emberség Erejével Alapítvány jó hírneve megsértése miatt indítottunk Pécs Megyei Jogú Város Önkormányzata, valamint Páva Zsolt és Hoppál Péter ellen. A bíróság első fokon nem adott helyt az alapítvány keresetének, de fellebbeznek.

A pécsi Emberség Erejével Alapítvány a választási kampányban a Fidesz és a kormány egyik céltáblája lett. Korábban a écsi közgyűlés azért támadta az alapítványt, mert forrásokat nyertek a Nyílt Társadalom Alapítványtól. A városi közgyűlés kormánypárti többsége olyannyira buzgó volt a civilellenes rohamban, hogy – bár konkrétan nem nevezte meg az Emberség Erejével Alapítványt – sietve elfogadott egy határozatot, melyben a karitatív szervezetet „Soros-féle kampányközpontnak” állította be.

Megrágalmazta azzal, hogy a szervezet célja illegális migránsok betelepítésének elősegítése, és felszólította a pécsi polgárokat, vállalkozásokat, hogy ne adjanak neki bérbe semmilyen helyiséget. Ezek után az alapítvány bíróságra ment, de mostani ítéletében azzal indokoltak, hogy az alapítvány közszereplő, az alperesek pedig politikai értékítéletet fogalmaztak meg vele szemben. Ugyanígy értékelte az önkormányzat nyilatkozatát, mivel úgy ítélte meg, hogy annak nincs jogi kötőereje.

„Elkeserítőnek érezzük, hogy a bíróság első fokon ezzel gyakorlatilag igazolta, hogy ma Magyarországon politikai erők szabadon fogalmazhatnak meg hazugságokat civil szervezetekkel szemben. A bíróság lényegében nem vizsgálta az állítások valóságalapját, azon az alapon, hogy ez politikai vélemény. Ezzel szemben úgy gondoljuk, hogy egy társadalmi szervezetnek sem kell a hazugságokat következmények nélkül elismerni” – írta honlapján az alapítvány.

Fellebbeztek, másodfokon folytatják.

(A kiemelt képen az alapítvány tagjai.)

Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2025. január. 07. 09:30

Laczó Adrienn, lemondott bíró: Dermesztő hatás nyomja rá a bélyegét az egész bírói szervezetre

„Az ember csak akkor veszi észre, hogy nem kapott levegőt, amikor felbukkan a víz alól” – mondja Laczó Adrienn volt bíró, aki januártól egy ügyvédi irodában dolgozik tovább. A Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumának egykori tanácselnöke szerint a bírák közül egyre többen érzik, hogy olyan nyomás nehezedik rájuk, ami nem megengedhető. Hogyan nyilvánul meg ez a nyomás, és volt-e bármilyen hatása a bírák kiállásának? Miért volt szerinte mélyen sértő az új OBT-elnök nyilatkozata a „zavaró hangokról”? HVG-portré.