Itthon hvg.hu/MTI 2018. június. 11. 13:51

Villámárvíz volt, csapadékrekord dőlt a Bükkben

A vasárnap délután a hegyvidéken kialakult heves zivatarban is hullhatott néhol 50 milliméternél több csapadék, majd az éjszakai, órákon át tartó felhőszakadásból 100 milliméternél is több eső esett a Bükk egyes részein.

Bánkúton a hétfő reggeli mérések szerint 24 óra alatt 173 milliméter eső hullott le. Június 10-én még sohasem mértek ennyi csapadékot Magyarországon, ezért ez lett az új napi csapadékrekord – közölte az Országos Meteorológiai Szolgálat.

Ekkora vízmennyiség még a Bükkben is átlagosan két nyári hónap alatt esik le, míg az Alföldön ez háromhavi átlagos csapadékmennyiségnek felel meg. A szervezet adatbázisának jelenlegi állapota szerint 1901 óta Magyarországon ez a nyolcadik legnagyobb napi csapadékmennyiség.

Egyetlen nap leforgása alatt ilyen nagy mennyiségű eső a legutóbb Magyarországon 2003-ban volt, akkor a kompolti mérőállomás július 28-án 177 millimétert regisztrált. Az abszolút rekord 202,7 milliméter, amely 1963. szeptember 8-án Gyömrőn hullott le.

Szilvásváradon kiöntött a patak a nagy esőtől, a víz az utcákon hömpölygött, utakat mosott és parkoló autókat sodort el, sok ház pincéjét öntött el akár másfél méter magasan. Sok helyen fák dőltek az úttestre.

Az önkormányzat arról számolt be, hogy a szilvásváradi erdei kisvasút pályája is megrongálódott, alámosta a víz, ezért a szerelvények nem közlekednek.

A leginkább a Bükk központi részén hullott extrém mennyiségű csapadék, de a Mátra környékén (például Terpesen) is kialakult 50 milliméternél több csapadékot okozó felhőszakadás. A Bükk hegységtől északra és délre már lényegesen kevesebb hullott: Putnokon 7, Egerben mindössze 4 milliméternyi esőt mértek észlelők.

Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.