Rajtunk kívül 19 másik ország kapott felszólító levelet az EB-től. Az ok: nem ültettük át megfelelően a jogrendünkbe a radioaktív hulladékok kezeléséről szóló uniós irányelv követelményeit.
Az Európai Bizottság felszólító levelet küldött csütörtökön Magyarország mellett 19 másik uniós tagországnak, mivel nem ültették át megfelelően nemzeti jogrendjükbe a kiégett nukleáris fűtőelemek és radioaktív hulladékok kezeléséről szóló uniós irányelv egyes követelményeit.
Az uniós bizottság tájékoztatása szerint a kötelezettségszegésekkel kapcsolatos határozatait tartalmazó csomag keretében jogi lépéseket tett Ausztria, Csehország, Magyarország, Olaszország, Hollandia, Lengyelország, Portugália, Románia és az Egyesült Királyság ellen az Euratom nevű tanácsi irányelv nemzeti jogrendbe való átültetésének hiánya miatt.
Az indoklás arra épül, hogy a nukleáris hulladékkezelés uniós irányelvének mellőzése hátráltatja a szabályozás célját, ami egy közösségi keretrendszer létrehozása lenne a kiégett fűtőelemek és a radioaktív hulladékok felelősségteljes és biztonságos kezelésére annak érdekében, hogy a jövő nemzedékeire ne háruljanak indokolatlan terhek.
A bizottság emellett felszólította Belgiumot, Bulgáriát, Csehországot, Dániát, Észtországot, Németországot, Görögországot, Írországot, Litvániát, Máltát, Hollandiát, Lengyelországot, Romániát, Szlovéniát, Spanyolországot és az Egyesült Királyságot, hogy fogadjanak el nemzeti programokat a kiégett fűtőelemek és a radioaktív hulladékok kezelésére vonatkozó politika területén.
Az érintett tagállamoknak két hónap áll rendelkezésére, hogy válaszoljanak a megfogalmazott érvekre. Ha ez nem történik meg, az Európai Bizottság indokolással ellátott vélemény küldéséről határozhat.