Itthon hvg.hu 2018. március. 21. 19:16

The Washingon Post: Lehet-e az ország Hódmezővásárhely?

A magyar ellenzék összefogásának lehetőségét firtató cikk jelent meg a tekintélyes amerikai napilapban.

A fideszes fellegvárnak számító Hódmezővásárhelyen jelentős vereséget mért a kormánypártok jelöltjére az előrehozott polgármester-választáson az ellenzék által támogatott Márki-Zay Péter, aki szerint ami a városban megtörtént, az országban is megtörténhet – írja a The Washington Post. "Ha az ellenzéki szavazók összefognak a diktatúra ellen, van remény. És ha van remény, a választási részvétel magas lesz, a Fidesz pedig veszít" – idézi a cikk a polgármestert, ugyanakkor jelzi: az országban máshol nem látszik a Hódmezővásárhelyen tapasztalt ellenzéki koordináció.

Az ellenzéki pártok egyetérthetnek abban, hogy Orbán súlyos fenyegetést jelent a civil társadalomra, a jogállamra és a szólásszabadságra, abban azonban nem tudnak megállapodni, hogyan állítsák meg – hangzik a konklúzió.

A WP idézi a Közös Ország Mozgalom alapítóját, Gulyás Mártont, aki szerint az ellenzéki pártok még mindig úgy tesznek, mintha nem értenék, mekkora a tét. "Egy újabb Fidesz-többség katasztrófával érne fel az ország számára, de még mindig nincs egy erős és felismerhető alternatíva azok számára, akiknek elegük van a kormánypártból."

A lap ez után azt mutatja be, milyen elaprózott az ellenzék a szavazók 50 százalékát maga mögött tudó Fidesszel szemben: a felmérések szerint a négy fő ellenzéki erő egyikének sem haladja meg a 20 százalékot a támogatottsága. Ráadásul a Fidesznek segít, hogy kénye-kedve szerint szabta át a választókerületeket, alakította át a választási rendszert, a saját emberei vezetik a különféle közhivatalokat, és bekebelezte csaknem a teljes médiát.

Az ellenzék, ha összefog, mindezek ellenére is komoly kihívást jelenthetne a Fidesz számára, ehhez azonban félre kellene tenniük az ideológiai különbségeket, a személyes bizalmatlanságot és elengedni a jelöltjeik után járó pénzt – olvasható a cikkben. A lap szerint az ideológiai szakadék tűnhet a legnagyobb akadálynak, hiszen a két legnagyobb ellenzéki erő, a Jobbik és az MSZP a politikai spektrum két oldalán áll.

A cikkíró megjegyzi: a Jobbik nehezen tudna közösséget vállalni azokkal, akik 2010-ben, nyolc év kormányzás után nagyot vesztettek, amit azóta sem tudtak kiheverni. Az MSZP hozzáállásának bemutatására pedig Kunhalmi Ágnes március 15-i beszédéből idéz, amelyben a politikus azt mondta, hogy a Jobbik nem a megoldás, hanem a probléma része.

Hogy érzékeltesse, mekkora a zűrzavar, megjegyzi: csak néhány perccel Kunhalmi után a párt Párbeszéddel közös miniszterelnök-jelöltje, Karácsony Gergely ugyanazon a színpadon úgy fogalmazott, hogy az Orbán-kormány leváltása érdekében mindenkivel, még az ördöggel is együtt kell működni.

A cikk emlékeztet: miniszterelnök a nemzeti ünnepen megtartott beszédében szinte egyáltalán nem beszélt az ellenzékről, annál többet magyarázott a migránsokról, Soros Györgyről és az általa támogatott civil szervezetekről. A kormánypárti szimpatizánsok aznapi felvonulása – amelyen több mint 100 ezren vettek részt – valódi erődemonstráció volt, válasz a Hódmezővásárhelyen történtekre.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.