Itthon hvg.hu 2018. február. 23. 09:32

Már Orbán egyetlen brüsszeli barátja is Magyarországot figyelmezteti

Günther Oettinger is csatlakozott Angela Merkel német kancellárhoz. Az uniós biztos arra figyelmeztetett, hogy Magyarország és Lengyelország elveszítheti az EU-támogatások egy részét, ha a két országban a jogállamiság tovább sérül. Egy ilyen döntés része lehet annak a párbeszédnek, amelyet a következő uniós költségvetésről folytatnak a felek.

"Egyes tagállamok felvetették, hogy teremtsünk kapcsolatot az értékrendünk és az uniós költségvetés között" – mondta el a Süddeutsche Zeitung kérdésére Günther Oettinger kereskedelmi EU-biztos, aki korábban kereszténydemokrata miniszterelnöke volt az egyik legerősebb német tartománynak. Szerinte erre a "kapcsolatra" van jogi és politikai megoldási lehetőség is.

A küszöbön álló tárgyalások húsba vágó kérdéseket feszegetnek a 2021-27-es költségvetés kapcsán, mondta el Oettinger, aki a néppárti tábort erősíti Brüsszelben a Fidesszel együtt. Az európai pénzügyek már a most pénteki állam- és kormányfői csúcson is terítékre kerülnek. A konfliktus középpontjában Lengyelország áll, a magyar kormány inkább társelkövetőként jelentkezik. Varsó ellen jelenleg a nukleáris opciónak tartott 7. cikkely szerinti eljárás zajlik. Oettinger szerint végül a kompromisszum lehet pénzügyi kérdés.

"Ha engedtek és bizonyíthatóan újra az értékrendetek középpontjába állítjátok a jogállamiságot, akkor mi is készek vagyunk a szolidaritásra"

– szól az EU-biztos üzenete. A magyar kormány álláspontja, hogy Varsót alaptalanul támadják, és mindenféle elítélésüket megvétózzuk. Oettinger egyébként amellett érvel az interjúban, hogy Nagy-Britannia kiválásával a London által befizetett pénzt nem vonják le teljes egészében az uniós büdzséből, hanem a többi tagállam kompenzálja egy részét. Ebben az esetekben a 27-ek anyagi lehetősége növekedne a 28-akhoz képest.

Az interjú ismertetésében nincs szó a migrációs válságról, vagyis a pénzmegvonást az EU-biztos demokratikus értékekhez és nem befogadáshoz kötné. Oettinger egyébként a magyar kormány legnagyobb támasza a paksi beruházás uniós engedélyeztetése kapcsán.

Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2025. január. 07. 09:30

Laczó Adrienn, lemondott bíró: Dermesztő hatás nyomja rá a bélyegét az egész bírói szervezetre

„Az ember csak akkor veszi észre, hogy nem kapott levegőt, amikor felbukkan a víz alól” – mondja Laczó Adrienn volt bíró, aki januártól egy ügyvédi irodában dolgozik tovább. A Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumának egykori tanácselnöke szerint a bírák közül egyre többen érzik, hogy olyan nyomás nehezedik rájuk, ami nem megengedhető. Hogyan nyilvánul meg ez a nyomás, és volt-e bármilyen hatása a bírák kiállásának? Miért volt szerinte mélyen sértő az új OBT-elnök nyilatkozata a „zavaró hangokról”? HVG-portré.